Αθηναϊκός και Πανελλήνιος μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις - greekhandball.com

Αθηναϊκός και Πανελλήνιος μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις

Ένα πραγματικό ντέρμπι έγινε μεταξύ Αθηναϊκού και Πανελληνίου για την πρώτη αγωνιστική της Α2 κατηγορίας. Οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με σκορ 23-23 (7-8 ημίχρονο) με το αποτέλεσμα να αποτυπώνει πλήρως την εικόνα του παιχνιδιού. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εξαιρετικά και με ένα σερί 5-0 έδειξαν τις ...άγριες διαθέσεις τους. Ωστόσο ο Πανελλήνιος όχι μόνο ισορρόπησε, αλλά τελικά κατάφερε να περάσει μπροστά με 7-6 (17:35) και μπήκε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 8-7. Πολύ καλή εμφάνιση από τον τερματοφύλακα του Αθηναϊκού,  Νικόλα Μαγκαφουράκη, ο οποίος πραγματοποίησε εντυπωσιακές επεμβάσεις.
Στο δεύτερο ημίχρονο, η αναμέτρηση ήταν εξίσου συναρπαστική και ο Αθηναϊκός παρόλο που πέρασε μπροστά στο σκορ με 23-22, ένα λεπτό πριν τη λήξη, οι φιλοξενούμενοι με γκολ της τελευταίας στιγμής του Ζάτσε ισοφάρησαν.
Φάμπατς και Χατζηγιάννης  ήταν οι πρώτοι σκόρερ του παιχνιδιού με 8 γκολ.

Διαιτητές Βήτας-Σκλαβενίτης

Τα πεντάλεπτα:2-0,4-0,5-1,5-3,6-6,7-8 (ημίχρονο),11-10,12-13,15-16,19-19,20-21,23-23 (τελικό)

Αθηναϊκός (Βαρελτζής):Γραμματικόπουλος, ,Κραουνάκης,Μαγκαφουράκης,Μανάρας,Μάργαρης ,Μαρουλάς 1 ,Ματθιάδης 3,Μπαξεβάνης ,Νικολάου ,Ντόντος , ,Σταυρινόπουλος , ,Τσεύλικος 4,Τσικριτέας 2,Φάμπατς 8,Παπαϊωάνου 2,Σαμαράς 3

Πανελλήνιος(Στραβομύτης): Αλικάκος ,Χαρμπής 2 ,Μακρυγιάννης , Ζάτσε 3 ,Ζαφείρης,Τακούλης,Ρεπούλιας ,Μαυρομάτης, Χατζηγιάννης 8,Μπαρμπαράκης 3 ,Νικολαϊδης 3 ,Ζαρίκος,Νιντερεγγερ 2 , ,Μαυρομάτης, Διάρας, Αλικάκος 2

Δίλεπτα:6-4, Πέναλτι:3/7,5/7

Δηλώσεις του προπονητή του Αθηναϊκού,Γιάννη Βαρελτζή μετά την λήξη της αναμέτρησης.