Με το... δεξί η Ακαδημία των Σπορ - greekhandball.com

Με το... δεξί η Ακαδημία των Σπορ

Στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία του πρωταθλήματος της Α2, η Ακαδημία των Σπορ ήταν καλύτερη και κέρδισε δίκαια τον Πανιώνιο στο κλειστό του Πανελληνίου με σκορ 32-25 (19-11 ημίχρονο). Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, αλλά ένα ξέσπασμα των Πατρινών στο τελευταίο πεντάλεπτο πριν την ανάπαυλα, τους έδωσε σαφές πλεονέκτημα τεσσάρων τερμάτων. Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι, κατάφεραν να μεγαλώσουν ακόμα περισσότερο το προβάδισμα τους και εν τέλει πήραν με σχετική ευκολία τους δύο βαθμούς.
Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Τόμσον με 8 γκολ,ενώ για τον Πανιώνιο ο Γιατράκος πέτυχε 5.

Διαιτητές: Φωκίτης – Φωτακίδης

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 2-3, 3-4, 7-7, 8-10, 10-15 (ημίχρονο) 11-19, 14-22, 16-25, 20-27, 21-29, 25-32(τελικό).

Πανιώνιος(Κατσαράς): Γκόρο, Κυριακίδης 2, Τσικριτζής 3, Ιωαννίδης 2, Κοντάκος 2, Λαζαρης, Κόντος 2, Μιχελάκος 3, Σάκκος, Ζαφειράκος 3, Δαφερμος, Γιατράκος 5, Σκυφτός, Μπελεχρής, Νούλης 1, Πολίτης 2.

Ακαδημία των Σπορ(Παπαγιαννόπουλος): Διαμαντόπουλος, Κοτοπούλης, Μπεκιάρης, Μήλας 2, Παναγιωταρόπουλος 4, Παπαγιαννόπουλος 4, Γεωργίου 6, Στραβομύτης, Μαρκάτος 1, Τόμσον 8, Μπισκανάκης, Ζάγκας, Τόμοβιτς 4, Βύρλος, Ακριδόπουλος 1, Κολλύρης 4.

Δίλεπτα: 4-8, Πέναλτι: 2/3-3/3