Ιστορική νίκη για τον Φαίακα Κέρκυρας - greekhandball.com

Ιστορική νίκη για τον Φαίακα Κέρκυρας

Την πρώτη νίκη της ιστορίας του στην μεγάλη κατηγορία πέτυχε ο Φαίακας Κέρκυρας, στην παρθενική του εμφάνιση σε αυτήν, μπροστά σε 500 ενθουσιώδεις φιλάθλους του. Το σύνολο του Νίκου Ριγανά επικράτησε κατά κράτος του Άρη Νικαίας και το ταμπλό... έγραψε 25-20.

Οι γηπεδούχοι, που χρειάζονται χρόνο για να «δέσουν» ως νέα ομάδα, ήταν ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο, αν και υπήρχαν περιθώρια βελτίωσης. Στα θετικά συμπεριλαμβάνεται το γεγονός πως φανέρωσαν... πλουραλισμό στην επίθεση, αφού έβρισκαν γκολ από πολλούς διαφορετικούς παίκτες. Ο Άρης, από την άλλη, έδειξε να είναι δυνατή ομάδα, όμως περισσότερο μονοδιάστατη, όσον αφορά στο πρώτο μισάωρο, κατευθυνόμενη κυρίως από προσπάθειες του Μιμίκου. Το ημίχρονο έληξε με το σκορ στο 13-9 υπέρ των Φαιάκων.

Στο δεύτερος μέρος, οι νησιώτες ήταν σε θέση υπεροχής, αλλά τα συνεχή δίλεπτα, που δέχονταν ως ποινές, όπως και τα εις βάρος τους πέναλτι, δεν τούς επέτρεψαν να διευρύνουν, ενδεχομένως, την διαφορά των τερμάτων. Στα αξιοσημείωτα συγκαταλέγεται, πάντως, η... ηρωική εμφάνιση του γκολκίπερ των Κερκυραίων, Κουλούρη. Το παιχνίδι έληξε στο 25-20 υπέρ του Φαίακα, ο οποίος μετά από το 0-1 δεν βρέθηκε ποτέ ξανά πίσω στο σκορ.

Θυμηθείτε το live της αναμέτρησης, πατώντας στον παρακάτω σύνδεσμο:

ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ- OLYMPIC DIAGNOSTIC ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 25-20
Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-4, 7-5, 10-6, 11-8, 13-9 (ημχ.), 16-10, 18-12, 22-13, 20-14, 24-17, 25-20

ΦΑΙΑΚΑΣ (Ριγανάς): Κουλούρης, Κατσακιώρης, Δούγιας 2, Σουλάνης, Δέσπος 1, Χερουβείμ 6, Πίτος 2, Κόντης, Μάτοβιτς 5, Δελλής, Χάλαρης 4, Γιαννακόπουλος, Τσαμουρίδης 3, Τζούκας 1, Νάστος, Κορακιανίτης 1

ΑΡΗΣ (Μελετάκος): Ταουσάνης 2, Αθανασίου 2, Βλάχος 2, Γρηγοράκης, Μουλιάτος, Παπαδημητρίου, Μαλανδρένιας, Ασβεστάς 4, Παπαδόπουλος, Ταβλαρίδης, Ακερμανίδης, Μιμίκος 3, Χουρσουντιάν 1, Γιαννόπουλος 4, Χαραλάμπους, Γραμματικόπουλος 2.

Διαιτητές: Βήτας- Σκλαβενίτης, Δίλεπτα: 7-2, Πέναλτι: 1/2–3/4