Τσάμπιονς Λιγκ: Μεγάλη νίκη του Κίελου στο Βέζπρεμ - greekhandball.com

Τσάμπιονς Λιγκ: Μεγάλη νίκη του Κίελου στο Βέζπρεμ

Την πρώτη τους νίκη στο φετινό Τσαμπιονς Λιγκ πέτυχαν Κίελ και Μπαρτσελόνα. Η Κίελ μετά την ισοπαλία της πρώτης αγωνιστικής, έφυγε με τους δύο πολύτιμους βαθμούς από την δύσκολη έδρα της Βέζπρεμ με σκορ 37-31 (16-13 ημίχρονο). Οι δύο ίντερ των φιλοξενούμενων, Ράινκιντ και Μπίλικ είχαν από 8 και 7 γκολ αντίστοιχα και συνέβαλλαν τα μέγιστα ώστε να τερματιστεί το αήττητο 6 αγώνων που είχε η Βέζπρεμ εντός έδρας.

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερα προβλήματα, η Μπαρτσελόνα δεν δυσκολεύτηκε να κάμψει της αντίσταση της σλοβένικης Τσέλιε, επικρατώντας με 45-21 (ημίχρονο 21-13). Οι «Μπλαουγκράνα» είχαν τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια, ενώ είναι αξιοσημείωτο ότι ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων, Κλέμεν Φέρλιν έκανε την πρώτη του απόκρουση στο δέκατο ένατο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Λούκα Σίντριτς πέτυχε 8 τέρματα για τους νικητές, ενώ Φάμπρεγκας και Γκονζάλες είχαν από 5.