Παρέμεινε στην Handball Premier ο Άρης Νίκαιας - greekhandball.com

Παρέμεινε στην Handball Premier ο Άρης Νίκαιας

Ο Άρης Νίκαιας θα παίζει και του χρόνου στην Handball Premier σε αντίθεση με τη ΧΑΝΘ που υποβιβάστηκε στην Α2 ανδρών. Η ομάδα της Νίκαιας επικράτησε με 25-24 στον τρίτο και τελευταίο αγώνα, που είχε δραματικό φινάλε και εξασφάλισε την παραμονή της στη μεγάλη κατηγο΄ρία για την επόμενη αγωνιστική περίοδο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν διαρκώς στο σκορ, μέχρι το 25'. Στο τελευταίο πεντάλεπτο η ΧΑΝΘ ανέβασε την απόδοση τηε και με ενα επι μέρους σκορ 2-5, προηγήθηκε με 10-14, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι και άρχισαν σιγά σιγά να καλύπτουν τη διαφορά, για να ισοφαρίσουν ξανά στο 42' με τον Αθανασίου να κάνει το 17-17.  Η ΧΑΝΘ κατάφερε και πάλι να ξεφύγει φτάνοντας στο +3 (20-23) στο 51:25 με τέρμα του Παπαβασίλη, όμως οι γηπεδούχοι επανήλθαν, με τον Δ. Μελετάκο να κάνει το 24-24 και με τον Ασβεστά στο 59:33 το 25-24, που ήταν και το τελικό σκορ, αφού ο Βλαχοθανάσης σταμάτησε την τελευταία επίθεση της ΧΑΝΘ στην εκπνοή.

AΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ- ΧΑΝΘ 25-24
Τα πεντάλεπτα: 2-2, 3-3, 5-5, 8-8, 8-9, 10-14 (ημχ.), 13-15, 14-16, 18-18, 20-22, 23-23, 25-24
ΑΡΗΣ (Μελετάκος): Λαδάκης 1, Αθανασίου 3, Γ. Μελετάκος 3, Γρηγοράκης, Μουλιάτος, Δ. Μελετάκος 11, Μαλανδρένιας, Ασβεστάς 7, Παπαδόπουλος, Ταβλαρίδης, Χαρμπής, Μιμίκος, Χουρσουντιάν, Χαραλάμπους, Αμανατίδης, Βλαχοθανάσης.
ΧΑΝΘ (Τούτσης): Μπόλας, Τσιρογιάννης 4, Σαρηγιαννίδης 1, Τζίνεβης 1, Βασιάδης 1, Ιωαννίδης 1, Στίγγας, Βαρδάκας 2, Παπαβασίλης 4, Μηλόπουλος, Κύρτσιος, Ρίζος 2, Μπαϊρλής 7, Αρβανιτίδης 1, Παπαδόπουλος, Γιαννακόπουλος.
Διαιτητές: Τσάκωνας- Φωκίτης, Κόκκινη: 59:07 Αρβανιτίδης (για επικίνδυνο παιχνίδι- δεν κρατήθηκε δελτίο), Δίλεπτα: 6-4, Πέναλτι: 7/8-2/3