Αγκαλιά με την 3η θέση ο Αερωπός - greekhandball.com

Αγκαλιά με την 3η θέση ο Αερωπός

Προβάδισμα για την κατάκτηση της 3ης θέσης πήρε ο Αερωπός που επικράτησε με 25-29 του ΠΑΟΚ στη Νεάπολη. Τώρα θέλει τη νίκη στην Έδεσσα την Τετάρτη, για να κάνει το 2-0 και να τελειώσει τη σειρά, σε αντίθεση με τον ΠΑΟΚ που θα προσπαθήσει να φέρει τη σειρά σε τρίτο παιχνίδι.

Ο ΠΑΟΚ, αν και πήρε το προβάδισμα στην αρχή, στην συνέχεια η ομάδα του Αερωπού βρήκε λύσεις σε άμυνα και επίθεση, και πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ στο 7', με 4-5. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ, με την ομάδα της Έδεσσας να προηγείται στο ημίχρονο με 12-14.

Ανάλογη εικόνα και στην επανάληψη, με τον ΠΑΟΚ να προσπαθεί να πάρει το προβάδισμα, όμως ο Αερωπός παρέμεινε ψύχραιμος για να φτάσδει στη νίκη με σκορ 25-29.

ΠΑΟΚ - ΑΕΡΩΠΟΣ 25-29
Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-6, 8-7, 9-10, 10-12, 12-14 (ημχ), 15-16, 17-20, 18-22, 20-24, 22-26, 25-29
ΠΑΟΚ (Σειρεκίδης): Αραμπατζής 5, Καραγκιοζόπουλος, Τσεσμετζίδης 2, Κοκώνης 2, Αποστόλου 1, Κωστακίδης 5, Λοΐζος, Μαστορογιάννης 3, Ελοζιέουα 1, Κυπραίος 3, Γιόσμου 3, Γιαννακίδης, Γιορανίδης, Κυριακίδης, Μπαμπατζανίδης
Αερωπός (Πηλαλίδης): Αθανασίου, Π. Τζουβάρας 2, Μαυρόπουλος, Μαυροδουλάκης 3, Γάτσης, Θ. Τζουβάρας 4, Κράλλης 4, Θεοδωρόπουλος 2, Δημάκης 2, Μπάρμπας, Βαφείδης, Μισαηλίδης 5, Κυριακού 7, Μισηρλίδης, Λιόφης, Λάππας
Διαιτητές: Νάσκος – Χαρίτσος. Δίλεπτα: 2-5. Πέναλτι: 4/7 – 1/2