Την τύχη στα χέρια του κρατάει ο Αερωπός - greekhandball.com

Την τύχη στα χέρια του κρατάει ο Αερωπός

Μεγάλη νίκη για την κατάκτηση της 4ης θέσης στην κανονική περίοδο της Handball Premier, πέτυχε ο Αερωπός Έδεσσας που επικράτησε εντός έδρας του ΑΣΕ Δούκα με 33-20, στην προτελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος. Έτσι οι δυο ομάδες ισοβαθμούν με 24 βαθμούς, με τον Αερωπό να ανεβαίνει στην 4η θέση,αφού κάλυψε και τη διαφορά από την ήττα του πρώτου γύρου.

Ο Αερωπός κρατά πλέον την τύχη για την 4η θέση στα χέρια του, που απαιτεί όμως νίκη την επόμενη αγωνιστική στη Νέα Κίο επί του Διο΄μηδη, τη στιγμή που ο ΑΣΕΔ θα έχει σαφώς πιο εύκολο έργο με αντίπαλο τον Φοίβο στο Δαίς.

Αγωνιστικά οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι παίρνοντας ένα προβάδισμα 5 τερμάτων (5-0) διατηρώντας τον έλεγχο, με το σκορ στο ημίχρονο να διαμορφώνεται σε 17-11.

Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε και στην επανάληψη. Αμυντικά ο Δούκας δεν βρέθηκε σε καλή ημέρα και το πλήρωσε αφού οι γηπεδούχοι αύξησαν τη διαφορά υποχρεώνοντας τους «μπλε» στην ήττα με 33-20.

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ – ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ 33-20
Τα πεντάλεπτα: 4-0, 6-2, 10-6, 13-8, 14-8, 17-11 (ημχ.) 20-13, 23-14, 25-17, 27-18, 30-19, 33-20

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ (Γιάννης Πηλαλίδης): Αθανασίου, Τζουβάρας Π. 3, Μαυρόπουλος, Μαυροδουλάκης 2, Τζουβάρας Θ. 3, Κράλλης 5, Θεοδωρόπουλος 3, Δημάκης 5, Μπάρμπας, Βαφείδης 1, Μισαηλίδης 4, Κεσίδης 4, Κυριακού 3, Αρβανιτίδης, Λιόφης, Λάππας.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Κωστής Μπούνας): Παπαπούλιος 2, Αϊβαλιώτης 1, Πολύδωρος 4, Μπραουδάκης, Ταουσάνης 2, Ντούνης 1, Σαμαράς, Λιόλιος 4, Ζιβούλοβιτς 4, Τζανιδάκης, Τσακούλης, Κλεώπας, Κολλύρης, Κεδέρης 2.

Διαιτητές: Κατσίκης-Μιχαηλίδης, Δίλεπτα: 3-4, Πέναλτι: 2/4-1/4, Κόκκινη κάρτα: Μαυροδουλάκης 45.46

Οι διαιτητές σημείωσαν στο φύλλο αγώνα: «Στο 23.58 του αγώνα έσβησε ο πίνακας του σκορ. Μετά από διακοπή πέντε λεπτών ο αγώνας συνεχίστηκε. Στο 45.46 του αγών αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο αθλητής της Α΄ομάδας Μαυροδουλάκης Σταύρος για επικίνδυνο παιχνίδι. Το δελτίο δεν κρατήθηκε».