Σαρωτικός ο Ολυμπιακός - greekhandball.com

Σαρωτικός ο Ολυμπιακός

Τη 15η νίκη του στη Handball Premier πανηγύρισε ο Ολυμπιακός  Σ.Φ.Π.- «Όμιλος Ξυνή» που επικράτησε άνετα με 26 γκολ διαφορά και σκορ 38-12, της Δράμας στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη» στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής. Στην αναμέτρηση με την ομάδα της Δράμας δεν αγωνίστηκε ο Γρηγόρης Σανίκης λόγω ίωσης ενώ το ντεμπούτο του με την «ερυθρόλευκη» φανέλα πραγματοποίησε ο νεοαποκτηθείς Τζούρο Μούγιτς. Πριν την έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των 21 θυμάτων της Θύρας 7.

Oι Πειραιώτες μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και μετά το δεκάλεπτο ανέβασαν στροφές μετατρέποντας το 6-3 του 12' σε 16-3 στο 25' με ένα σερί 10-0. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν αποκτήσει διαφορά 13 τερμάτων και το σκορ στο 18-5.

Στο δεύτερο ημίχρονο,  ο Ολυμπιακός απλά διαχειρίστηκε το ρυθμό για να φτάσει ανετα στην τελική επικράτηση με σκορ 38-12.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΔΡΑΜΑ 86 38-12
Τα πεντάλεπτα: 2-1, 5-2, 8-3, 13-3, 16-4, 18-5 (ημχ.), 22-6, 26-8, 29-9, 33-10, 35-11, 38-12

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Τσανίνος 2, Κρητικός 3, Τζηράς 7, Καραμπουρνιώτης 1, Λέμος, Μούγιτς 2, Ρέινα 3, Τερλέτσκι, Κανδύλας 2, Μπούμπαλο 7, Κόντης 2, Λιάπης 2, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραπακόπουλος 3, Χάλαρης 4.

ΔΡΑΜΑ (Βαλαβάνης): Μπέτζιος, Καφαντάρης 3, Γουργούμης, Χαϊτίδης 1, Αλμπάνης, Κουρουτζίδης, Τουνγκελίδης 3, Τσιτσίγκος 2, Ντράσκιτς 2, Ιακωβίδης 1, Κουρτίδης, Θωμίδης, Δεμερτζίδης, Στερατηγέλης, Παπάζογλου.

Δίλεπτα: 1-1, Πέναλτι: 0/0-1/1

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Γιώργος Ζαραβίνας δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr: «Είμαι πολύ ευχαριστημένος γιατί αντιμετωπίσαμε το παιχνίδι με σοβαρότητα και προσπαθήσουμε να κρατήσουμε ψηλά τον αγωνιστικό μας ρυθμό. Αφιερώνουμε τη σημερινή νίκη στις οικογένειες των θυμάτων της Θύρας 7, που έφυγαν από κοντά μας πριν από 38 χρόνια».

Τζούρο Μούγιτς:  «Ήταν μια ευκαιρία να κάνουμε πράγματα για τα επόμενα δύσκολα παιχνίδια που έρχονται.  Ήμασταν 100% συγκεντρωμένοι και αυτό μας έδωσε μια εύκολη νίκη.  Έπαιξαν όλα τα παιδιά και δοκιμάσαμε κάποια καινούργια πράγματα που μας βγήκαν. Συνεχίζουμε στους ίδιους ρυθμούς αφού κάθε αγώνας είναι ξεχωριστός. Η νίκη μας είναι αφιερωμένη στα θύματα της Θύρας 7».