Νίκη παραμονής για τον Άρη Νίκαιας - greekhandball.com

Νίκη παραμονής για τον Άρη Νίκαιας

Σημαντική νίκη στην υπόθεση παραμονή στην κατηγορία πέτυχε ο Άρης Νίκαιας, ο οποίος επικράτησε του Φίλιππου με 26-23 στον αγώνα που έκλεισε την 15η αγωνιστική της Handball Premier. Η ομάδα του Τάκη Μελετάκου έφτασε τους 8 βαθμούς, όσους και ο ένατος Φίλιππος που κράτησε τη διαφορά των 7 τερμάτων του αγώνα του πρώτου γύρου στη Βέροια.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους που έπαιζαν χωρίς τον Λαδάκη που αποχώρησε τραυματισμένος στο 10', να προηγούνται στο ημίχρονο, χάρη σε δύο γκολ των Χαραλάμπους και Αθανασίου που μετέτρεψαν το 11-11 του 28' σε 13-11.

Στην επανάληψη οι παίχτες του Τάκη Μελετάκου μπήκαν δυναμικά και με ένα επί μέρους 7-3 ανέβασαν τη διαφορά στα 6 τέρματα στο 45' (20-14), αναγκάζοντας τον Ευθύμη Πιπελίδη να ζητήσει τάιμ άουτ. Η διακοπή δεν πτόησε τους γηπεδούχους που συνέχισαν να διατηρούν προβάδισμα 4-5 τερμάτων μέχρι το 50' που αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο Τάσκοβιτς που έκανε ντεμπούτο σήμερα με τον Φίλιππο, για επικίνδυνο παιχνίδι πάνω στον πολύ καλό σήμερα Αθανασίου.

Κι ενώ θα περίμενε κανείς να γίνει πιο εύκολο το έργο των γηπεδούχων, ο Φίλιππος εκμεταλλευόμενος τα δίλεπτα και τα επιθετικά λάθη του Άρη, κατάφερε να μειώσει σε 23-22 με τέρμα του Τσαμουρίδη στο 56' και το παιχνίδι απέκτησε ξανά ενδιαφέρον.  Παρόλα αυτά με μπροστάρη τον Αθανασίου η ομάδα της Νίκαιας με ενα σερί 3-0 ξέφυγε εκ νέου με 26-22 στο τελευταίο λεπτό, με τον Σταύρο Παπαδόπουλο, πέντε δεύτερα πριν το τέλος, να κάνει το 26-23, που ήταν και το τελικό σκόρ.

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ- ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 26-23

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 4-4, 6-6, 9-7, 10-10, 13-11 (ημχ.), 15-12, 18-14, 20-14, 22-17, 23-21, 26-23

ΑΡΗΣ (Μελετάκος): Κουρής 2, Λαδάκης, Αθανασίου 6, Γ. Μελετάκος 1, Γρηγοράκης, Μουλιάτος, Δ. Μελετάκος 8, Μαλανδρένιας 2, Ασβεστάς 4, Παπαδόπουλος, Μιμίκος 1, Χουρσουντιάν, Χαραλάμπους 4, Βίδρας, Αμανατίδης, Βλαχοθανάσης.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Πιπελίδης): Πόποβιτς, Τζίμπουλας, Παντελίδης 2, Τάσκοβιτς 1, Λιακόπουλος, Καλλιαρίδης, Παπαγιάννης, Τσαμουρίδης 3, Τριανταφυλλίδης 2, Κωστακίδης 4, Αποστολίδης 8, Κουκουτσίδης 1, Δάσκαλος, Κορωνάς, Φιλόσογλου, Παπαδόπουλος 2

Διαιτητές: Συρεπίσιος- Μερτινιάν, Δίλεπτα: 7-5, Πέναλτι: 5/5-1/1
Κόκκινη: 50:14 Τάσκοβιτς (επικίνδυνο παιχνίδι- δεν κρατήθηκε δελτίο),