Πύρρειος νίκη του Ολυμπιακού - greekhandball.com

Πύρρειος νίκη του Ολυμπιακού

Δύσκολη νίκη με σκορ 20-25 πέτυχε ο Ολυμπιακός στο Δαίς με αντίπαλο τον ΑΣΕ Δούκα για την 13η αγωνιστική της Handball Premier. Οι παίχτες των νταμπλούχων καθάρισαν το ματς στο τελευταίο δεκάλεπτο, εκμεταλλευόμενοι την εμπειρία και την  ποιότητα τους απέναντι σε εναν ενθουσιώδη Δούκα, που στάθηκε πολύ καλά στο γήπεδο. Παρά τη νίκη του, ο Ολυμπιακός έχασε τον Λέμος, που δέχθηκε για τρίτη φορά κόκκινη κάρτα τη φετινή χρονιά και θα απουσιάσει από τον αγώνα κυπέλλου με τον ΠΑΟΚ, την Τετάρτη στο Ρέντη.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε στα πρώτα είκοσι λεπτά της αναμέτρησης να ελέγξει το παιχνίδι καθώς προηγήθηκε με με 4-8 και 6-10 όμως ο Δούκας δεν το έβαλε κάτω. Βρήκε δίχτυα με τους Κεδέρη, Παπαπούλιο, Λιόλιο και Ταουσάνη και με επι μέρους σκορ 6-2 κατάφερε στο ημίχρονο να φέρει την ισορροπία στο ματς (12-12). Προηγουμένως είχε προηγηθεί η απευθείας κόκκινη του Λέμος στο 25ολεπτό για χτύπημα (κεφαλιά) εκτός φάσης στον αρχηγό του Δούκα, Γιώργο Τόμπρο κάτι που φάνηκε να επηρεάζει τους φιλοξενούμενους.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με φόρα στο δεύτερο ημίχρονο και προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο παιχνίδι με 14-13 στο 34' και λίγο αργότερα με 16-15 (40ολεπτό). Οι ερυθρόλευκοι με ένα σερί 0-3 προηγήθηκαν 45' με 16-18 αλλά ο Δούκας ισοφάρισε και πάλι σε 18-18. Στη συνέχεια οι εξαιρετικοί Τσιλιμπάρης και Ρέινα έδωσαν την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να χτίσει μια διαφορά 5 τερμάτων (19-24) στο 56ο λεπτό και κάπου εκεί έγειρε η πλάστιγγα του αγώνα, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 20-25.

ΑΣΕ Δούκα – Ολυμπιακός/Όμιλος ΙΕΚ Ξυνή 20-25
Τα πεντάλεπτα: 3-4, 4-6, 4-8, 6-9, 10-11, 12-12(ημχ.) 14-13, 15-15, 16-17, 18-19, 19-23, 20-25.

ΑΣΕ Δούκα (Κωστής Μπούνας): Μωραϊτης 1, Τόμπρος, Παπαπούλιος 4, Αϊβαλιώτης 1, Πολύδωρος, Μπραουδάκης, Μπαζδέκης, Ταουσάνης 2, Ντούνης 3, Σαμαράς, Λιόλιος 2, Ζιβούλοβιτς 2, Τζανιδάκης, Κλεώπας, Κολλύρης, Κεδέρης 5.

Ολυμπιακός (Γιώργος Ζαραβίνας): Κρητικός 1, Τζηράς 9, Καραμπουρνιώτης 1, Λέμος 2, Ρέινα 5, Κανδύλας 1, Σανίκης 2, Μπούμπαλο 1, Κόντης, Λιάπης, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραπακόπουλος 1, Χάλαρης, Τσίλης 2.
Δίλεπτα: 3-4, Πέναλτι: 3/5 – 5/6
Απευθείας Κόκκινη κάρτα στον Λέμος στο 25.43 (κρατήθηκε το δελτίο)