"Αέρας" η ΑΕΚ στην Πυλαία - greekhandball.com

"Αέρας" η ΑΕΚ στην Πυλαία

Άνετη επικράτηση της ΑΕΚ που νίκησε στη Θεσσαλονίκη την Πυλαία με σκορ 19-30 στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Handball Premier. Πλέον, η ομάδα του Νίκου Γραμματικού στρέφει το βλέμμα της τον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας με τον Διομήδη την Τρίτη (22/01) στο ΟΑΚΑ.

Η Ένωση πήρα από την αρχή τα ηνία του αγώνα και έχτισε μια διαφορά που έφτασε τα 8 γκολ (4-12) στο 21'. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, μειώνοντας σε 8-14 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Πυλαία ξεκίνησε δυνατά και έκανε ένα σερί που τη έφερε να μειώσει στα 4 γκολ (10-14). Η ΑΕΚ παρέμεινε ψύχραιμη και ανέβασε ταχύτητα ανοιγοντας ξανά τη διαφορά στα 8 τερματα στο 40' (12-20).

Η συνέχεια ήταν ανάλογη, με τους παίχτες του Νίκου Γραμματικού να ελέγχουν απόλυτα το παιχνίδι, φτάνοντας στη νίκη με σκορ 19-30.

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ - ΑΕΚ 19-30
Τα πεντάλεπτα: 1-3, 2-6, 3-8, 4-11, 6-13, 8-14 (ημιχρ.), 10-16, 12-20, 12-24, 13-26, 16-28, 19-30

ΑΕΣΧ Πυλαίας (Γούσιος): Ζαφείρης 1, Αντωνιάδης 2, Ελέτα 1, Κουκμίσης, Γιαννακίδης, Αποστολίδης, Ορφανουδάκης, Τσαναξίδης 5, Μπάτζιος, Ανανιάδης 3, Καλόμοιρος 4, Καβουσανάκης 1, Παπαγεωργίου 1, Πετρίδης, Ψωμαθιανός 1.

ΑΕΚ (Γραμματικός): Γεωργιάδης, Ζαμπούνης 7, Συγγάρης, Μπάλαζ 3, Ραντούλοβιτς 1, Αλβανός 1, Μπάγιος 2, Γιάκομπσεν 3, Παπαδιονυσίου 4, Δομπρής 6, Μυλωνάς, Νταρσουλάντ, Αργυρού 1, Παλεβίτσιους, Βραζάλιτσα 1, Μπαλάσκας 1.

Διαιτητές: Πατιός – Τσιάνας. Δίλεπτα: 6-5. Πέναλτι: 1/3 – 1/1