Με νίκη ξεκίνησε την αντεπίθεση του ο ανανεωμένος Πρωτέας - greekhandball.com

Με νίκη ξεκίνησε την αντεπίθεση του ο ανανεωμένος Πρωτέας

Εύκολο έργο για τον Πρωτέα Άρτας που επικράτησε με 34-26 του Απόλλωνα Καλαμαριάς σε αγώνα για την 8η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 ανδρών.

Μετά το πρώτο εικοσάλεπτο όπου ο Απόλλωνας πρόβαλλε αντίσταση, η ομάδα της Άρτας που αγωνίστηκε με τα νέα αποκτήματα της, ανέβασε την απόδοση της και πήρε ενα σταθερό προβάδισμα, που έφτασε τα 4 τέρματα στο ημίχρονο με το σκορ να διαμορφώνεται σε 17-13. Ανάλογη εικόνα και στην επανάληψη με τη διαφορά να αγγίζει το διψήφιο νούμερο στο 45' με το σκορ στο 26-16 και κάπου εκεί ο Πρωτέας κλείδωσε τη νίκη που ήρθε με τελικό σκορ 34-26.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΑΡΤΑΣ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ 34-26
Τα πεντάλεπτα: 1-2, 4-4, 6-6, 9-7, 15-10, 17-13 (ημχ), 21-16, 23-16, 26-16, 28-19, 31-23, 34-26.
ΠΡΩΤΕΑΣ ΑΡΤΑΣ (Ντάλας): Γεωργαλής, Τσέλιος Π. 7, Κουμαραδέλης 4, Τλούπας, Βουρλόκας 2, Παπαδόπουλος 6, Τσέλιος Ν., Τσούλος, Τσέλιος Γ., Κώστας, Μπίσγκα, Χατζηβακαλέλης 5, Φώτης 2, Ρίζος, Πίτσιος 2, Καντσής 2.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Μιχαηλίδης): Ζώης, Βακουφάρης 7, Μασούρας, Φωτιάδης, Αναστασιάδης 5, Μαραβέλιας 1, Κοπαΐδης 3, Διόμης, Μπαλέτας, Μπρόικος, Σάντσεζ, Ρωμανίδης 4, Τσακαλίδης 2, Μέλλιος 3, Πανιόπουλος 1.
Διαιτητές: Βήττας – Ψύλλος. Δίλεπτα: 1-3. Πέναλτι: 3/4 – 0/0