Δίκαιη μοιρασιά για Αρχέλαο και Αρίωνα - greekhandball.com

Δίκαιη μοιρασιά για Αρχέλαο και Αρίωνα

Ισόπαλοι με σκορ 28-28, αναδείχθηκαν Αρχέλαος και Αρίων Πτολεμαΐδας σε αγώνα για την 8η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 ανδρών, με το αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στην εκπνοή.

Αμφίρροπο ήταν το πρώτο δεκαλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν την αμυντική τους απόδοση τους και να παίρνουν προβάδισμα τριών τερμάτων (8-5) στο 16', κρατώντας το μηδέν στην άμυνα για 7 λεπτά. Ο Αρίωνας Πτολεμαΐδας κάνοντας ενα σερί 0-3 ισοφάρισε σε 8-8 στο 21' και μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, η  δυο ομάδες πήγαιναν αγκαλιά στο σκορ, με το σκορ να διαμορφώνεται στην ανάπαυλα σε 12-12.

Η επανάληψη ξεκίνησε με τον Αρχέλαο Savvidis Team να αποκτά γρήγορα προβάδισμα δύο τερμάτων (14-12), ωστόσο η ομάδα της Πτολεμαΐδας είχε ξανά την απάντηση και αφού ισοφάρισε πέρασε μπροστά με δυο τέρματα (18-20) στο 43'. Οι εναλλαγέςστο σκορ συνεχίστηκαν με τους γηπεδούχους να κάνουν το δικό τους σερί με 4-0 και να περνάνε εκ νέου μπροστά με 22-20 στο 47' και τον Αρίωνα να προηγείται με 23-26 στο 51'. Η ομάδα της Κατερίνης με ενα νεο σερί 3-0 ισοφάρισε ξανά (26-26, 56'). Στο τελευταίο τετράλεπτο ο Αρχέλαος Savvidis Team προηγήθηκε με 28-27, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι με τέρμα του Βαλάντη Ελευθεριάδη στην εκπνοή ισοφάρισαν σε 28-28.

ΑΡΧΕΛΑΟΣ - ΑΡΙΩΝ 28-28
Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-4, 7-5, 8-7, 10-8, 12-12 (ημχ), 15-14, 17-17, 20-20, 23-24, 25-26, 28-28.
Αρχέλαος (Σκούφας): Κοσμίδης, Παπαδόπουλος 1, Αναστασίου 1, Σκούφας Αρ., Ξώνης 3, Μανής, Τριανταφύλλου 3, Δραντζιου, Ξεφτέρης, Εγγλέζος 3, Ραντζέλοβιτς 8, Θυμιόπουλος, Χαραλαμπίδης 3, Παπανάκος, Σκούφας Δ., Καϊμακάμης 6.
Αρίων (Πασιαλής): Τατσίδης, Πασσαλίδης 4, Ελευθεριάδης Β. 9, Παναγιωτίδης 5, Ασιανός, Ακριτίδης, Γιώσκος 1, Ελευθεριάδης Γ. 7, Παπαχρήστου 2, Νίκου.
Διαιτητές: Αναστασίου – Τζαφερόπουλος.: Δίλεπτα: 4-7. Κόκκινη: Ακριτίδη – 58:15 (τρία δίλεπτα). Πέναλτι: 1/2 – 0/2