Νίκη πρωτιάς για την ΑΕΚ με αντίπαλο τον Δούκα - greekhandball.com

Νίκη πρωτιάς για την ΑΕΚ με αντίπαλο τον Δούκα

Νίκη πρωτιάς της ΑΕΚ στο πρωτάθλημα Παίδων της ΕΣΧΑ για τις θέσεις 1-8, που για τη 10η αγωνιστική επικράτησε με 33-37 στο ντέρμπι με τον Δούκα. Με αυτή τη νίκη η ΑΕΚ βρίσκεται στην πρώτη θέση με 18 βαθμούς, όσους και ο Δούκας, αλλά υπερτερεί στα μεταξύ τους παιχνίδια, αφού κάλυψε την ήττα των 3 τερμάτων στον πρώτο γύρο.

Το παιχνίδι μεταξύ εκ των δυο κορυφαίων ομάδων της Ελλάδας, ήταν συναρπαστικό και κρίθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Μετά από το πρώτο ημίχρονο όπου οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες με 18-18, η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν γκολ γκολ μέχρι το 51' όταν και το σκορ ήταν ισόπαλο 29-29.

Από εκείνο το σημείο η ΑΕΚ έχοντας περισσότερες λύσεις, εκμεταλλεύτηκε την κούραση του Ζαφειράκη που με 11 γκολ ήταν ο κύριος επιθετικός εκφραστής του Δούκα από τον οποίο απουσίασαν Γερουλάνος και Παγιάτης και πήρε μια διαφορά 3-4 τερμάτων που κράτησε μέχρι το τέλος, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 33-37 για τους κιτρινόμαυρους.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ - ΑΕΚ 33:37
Τα πεντάλεπτα: 3-3, 7-4, 9-10, 12-13, 14-16, 18-18 (ημίχρονο), 21-22, 23-24, 26-27, 28-29, 30-33, 33-37
ΔΟΥΚΑΣ (Σαΐτης): Κασιώνης, Θ. Βασιλόπουλος, Μάνος 6, Αθανασόπουλος, Κοτζαντώνογλου, Κ. Βασιλόπουλος 2, Κωνσταντόπουλος 2, Ρουμπής, Βούλγαρης 7, Ζαφειράκης 11, Ραυτόπουλος 1, Βάρσος, Τσεβάς, Στεφανίτσης 3, Σφαέλος 1
ΑΕΚ (Γεωργούδης): Βασιλακάκης, Παπαδάκης, Πρωτέκδικος, Δικαιούλιας 6, Ασλής, Στάθης 1, Κοτσιώνης 7, Βασιλείου 3, Κοβάνης 6, Σιγαλός, Καρράς 3, Παππάς, Τσαμποδήμος, Σταματελόπουλος, Παπαντωνίου 1, Βεζύρης 10
Διαιτητές: Κουτσός, Γιακαλής
Δίλεπτα: 1/5, Πέναλτι: 2/2, 2/2