Επιβλητική νίκη του Δούκα στις Συκιές - greekhandball.com

Επιβλητική νίκη του Δούκα στις Συκιές

Εκμεταλλευόμενος την άμυνα του ο Δούκας έκλεισε με νίκη το 2018, περνώντας από τις Συκιές με σκορ 24-32 σε αγώνα για την 11η αγωνιστική της  Handball Premier. Η ομάδα των εκπαιδευτηρίων έφτασε τους βαθμούς 14 και ανέβηκε στην 4η θέση με εναν αγώνα παραπάνω από τον Διομήδη που έχει 13 και αγωνίζεται αύριο στην Έδεσσα με αντίπαλο τον Αερωπό. Αντίθετα ο Φοίβος παραμένει στην τελευταία θέση με 3 βαθμούς.

Οι παίχτες του Κώστα Μπούνα προηγήθηκαν μόλις στο 2' με σκορ 0-3 και διατηρούσαν το προβάδισμα των τριών τερμάτων μέχρι το 10' με το σκορ να βρίσκεται στο 3-6. Ο Μήγγας μείωσε σε 4-6 στο 10:30 και από εκείνο το σημείο η άμυνα του Δούκα έμεινε ανέπαφη για 10 λεπτά αφού δέχτηκε γκολ στο 20', ενω ταυτόχρονα η επίθεση του ήταν αποτελεσματική, με το σκορ στο εικοσάλεπτο να βρίσκεται στο 5-12. Στα τελευταία δέκα λεπτά του ημιχρόνου ο Φοίβος βελτιώθηκε, χωρίς να μπορέσει να απειλήσει ουσιαστικά τον Δούκα που προηγήθηκε στο ημίχρονο με σκορ 10-17.

Η επανάληψη ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να μπαίνουν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και με ενα σερί 4-0 μείωσαν σε 14-17 στο 37' με τέρμα του Μέτση. Αυτή η ανάκαμψη δεν είχε συνέχεια, αφού η ομάδα των εκπαιδευτηρίων με διαδοχικά τέρματα από τους Αϊβαλιώτη, Ντούνη, Τόμπρο και Λιόλιο, ανέβασαν κι άλλο τη διαφορά, που έφτασε τα 7 τέρματα στο 43' με τέρμα του Αϊβαλιώτη που έκανε το 16-23, αναγκάζοντας τον Αντώνη Τσολάκο να πάρει τάιμ άουτ. Τελικά ούτε το τάιμ άουτ στάθηκε ικανό να ανακόψει τους φιλοξενούμενους, που αύξησαν κι άλλο τη διαφορά φτάνοντας για πρώτη φορά το +10 με τέρμα του Τζανιδάκη που έκανε το σκορ 17-27 στο 48' και κάπου εκεί κλείδωσε η νίκη για τον Δούκα, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 24-32

ΦΟΙΒΟΣ - ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ 24-32
Τα πεντάλεπτα: 1-3, 3-6, 4-8, 4-12, 8-14, 10-17 (ημχ), 12-18, 14-19, 17-24, 18-28, 20-30, 24-32.

ΦΟΙΒΟΣ (Τσολάκος): Δεληζάνος 1, Μέτσης 2, Τσιντίδης 3, Μανωλούδης 1, Μπόσκος 3, Μεγγίδης, Γιαγκούλας, Μήγγας 2, Μαρκατάτος 2, Σιγγιρίδης, Γρηγοριάδης, Αθανασιάδης 6, Δέσπος 3, Πατραμάνης 1, Μαργαρίτης, Κομίτης

ΔΟΥΚΑΣ (Μπούνας): Λιόλιος 3, Τόμπρος 4, Παπαπούλιος 3, Αϊβαλιώτης 5, Πολύδωρος 2, Κολλύρης Ν., Μπραουδάκης, Μπαζδέκης, Ταουσάνης 3, Ντούνης 2, Σαμαράς 2, Ζιβούλοβιτς 4, Τζανιδάκης 1, Τσακουλης 1, Κεδέρης 2, Κολλύρης Π.

Διαιτητές: Ουζούνης – Παρασκευούδης. Δίλεπτα: 4-6. Πέναλτι: 2/3 – 2/2