Και τυπικά πρωταθλητής χειμώνα ο Ολυμπιακός - greekhandball.com

Και τυπικά πρωταθλητής χειμώνα ο Ολυμπιακός

Και τυπικά πρωταθλητής χειμώνα ο Ολυμπιακός που για την 11η αγωνιστική της Handball Premier, επικράτησε με 26-15 του Άρη Νίκαιας. Οι ερυθρόλευκοι με τη νίκη αυτή, κλείνουν ευχάριστα το 2018, μια εκπληκτική χρονιά, στην οποία κατέκτησαν το ντάμπλ και στο τελείωμα της, είναι πρωταθλητές χειμώνα.

Ο Άρης Νίκαιας στάθηκε πολύ καλά στο πρώτο τέταρτο του αγώνα, βρέθηκε μάλιστα να προηγείται με 2 τέρματα 5-7 και 6-8, όμως ο Ολυμπιακός άρχισε να ανεβάζει σταδιακά την απόδοση του και αφού πέρασε μπροστά με 9-8 στο 17' με τέρμα του Τσίλη, με ενα επί μέρους 8-1 προηγήθηκε με 17-10 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι δυο ομάδες έπαιξαν ελεύθερα με τον Ολυμπιακό να ελέγχει απόλυτα το ρυθμό του αγώνα, φτάνοντας στη νίκη με σκορ 26-15, για να παραμείνει στην κορυφή της βαθμολογίας με 21 βαθμούς

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ - ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 26-15
Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-5, 7-8, 12-9, 14-10, 17-10 (ημχ) 21-10, 22-12, 23-13, 25-13, 25-13, 26-15

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Ζαραβίνας): Λιάπης, Κρητικός 4,  Τζηράς 5, Καραμπουρνιώτης 2, Λέμος 2, Ρέινα 5, Ασβεστάς 2, Παπαδόπουλος, Κανδύλας 1, Μπούμπαλο 2, Κόντης 2, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραπακόπουλος, Τσίλης 1.

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Μελετάκος): Λαδάκης 5, Αθανασίου, Βλάχος 2, Μελετακος Γ. 3, Γρηγοράκης, Μουλιάτος 1, Μαλανδρένιας, Ταβλαρίδης, Χαρμπής, Μιμίκος 2, Χουρσουντιάν 1, Χαραλάμπους 1, Βίδρας, Αντωνιάδης, Αμανατίδης, Βλαχοθανάσης.

Διαιτητές: Τσάκωνας – Φύλλος Δίλεπτα: 3-3 Πέναλτι: 3/3-2/3