Ισοπαλία θρίλερ για Δράμα και Πυλαία - greekhandball.com

Ισοπαλία θρίλερ για Δράμα και Πυλαία

Ήταν γνωστό ότι η  αναμέτρηση της 11ης αγωνιστικής της Handball Premier στη Δράμα μεταξύ της τοπικής ομάδας και της Πυλαίας θα ήταν ενα ντέρμπι μεταξύ των δυο ευχάριστων εκπλήξεων του φετινού πρωταθλήματος. Έτσι κι έγινε σε ενα παιχνίδι με εναλλαγές και σασπένς, που έληξε ισόπαλο με σκορ 29-29

Η Πυλαία ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι και έτρεξε ενα σερί 0-3 μόλις στο 5' για να συνεχίσει να διατηρεί το προβάδισμα το οποίο έφτασε στο +4 με τέρμα του Καλόμοιρου, που έκανε το σκορ 4-8 στο 15'. Από εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την αμυντική τους λειτουργία και με ενα σερί 3-0 με τέρματα Ντράσκιτς, Κοτζαμαρίκογλου και Κοβογλανίδη, μείωσαν σε 7-8 στο 18' , αναγκάζοντας τον Πάνο Γούσιο να πάρει τάιμ άουτ. Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Δράμα να συνεχίζει να πατάει καλύτερα καταφέρνοντας να περάσει μπροστά με 11-10 με τέρμα του Τουνγκελίδη στο 27'. Η Πυλαία στα τελευταία λεπτά που απέμεναν για την ανάπαυλα, με ενα επι μέρους 1-3, κατάφερε να κάνει το σκορ 12-14, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 32' σε 14-14 και μέχρι το 40' οι δυο ομάδες πήγαιναν γκολ-γκολ. Στο πεντάλεπτο 40-46' οι παίχτες του Σάκη Βαλαβάνη ανέβασαν το ρυθμό τους και μετέτρεψαν το 18-17 του 40' σε 23-18 στο 46'. Κι ενώ φαινόταν ότι η πλαστιγγα γέρνει προς το μέρος των γηπεδούχων, η Πυλαία έκανε την αντεπίθεση της μειώνοντας στο γκολ στο 57' με τον Καβουσανάκη να κάνει το 28-27 και το παιχνίδι να αποκτά ξανά ενδιαφέρον για να φτάσουμε στα τελευταία 30 δευτερόλεπτα με το σκορ να βρίσκεται στο 29-28 και η Δράμα να εχει την επίθεση η οποία κατέληξε σε λάθος, για να αποκτήσει την κατοχή της μπάλας, έχοντας την τελευταία επίθεση η οποία κατέληξε σε πέναλτι στο 59.56, για το οποίο φωνάζουν οι άνθρωποι της Δράμας. Το πέναλτι ανέλαβε να εκτελέσει ο Κουκμίσης, που έκανε το 29-29 που ήταν και το τελικό σκορ.

ΔΡΑΜΑ 86 - ΠΥΛΑΙΑ 29-29
Τα πεντάλεπτα: 0-2, 2-5, 5-8, 8-9, 11-10, 12-14 (ημχ.) 16-15, 18-17, 22-18, 24-22, 28-26, 29-29

BIANCO MONTE ΔΡΑΜΑ 86 (Σάκης Βαλαβάνης): Καφαντάρης 3, Γουργούμης, Χαϊτίδης 4, Κοβογλανίδης 1, Κουρουτζίδης 3, Τουνγκελίδης 8, Παπάζογλου, Γιαννακόπουλος, Τσιτσίγκος 1, Ντράκσιτς 6, Ιακωβίδης, Φραγκούλης, Κουρτίδης, Θωμίδης, Κοτσαμαρίκογλου 3, Στρατηγέλης

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ (Πάνος Γούσιος): Ζαφείρης, Αντωνιάδης, Ελέτα 3, Μάτοβιτς 4, Κουκμίσης 4, Γιαννακίδης, Καραπαναγιωτίδης, Αποστολίδης 5, Ορφανουδάκης, Τσαναξίδης 1, Ανανιάδης 1, Καλόμοιρος 7, Καβουσανάκης 2, Παπαγεωργίου, Αλατσατιανός 1, Ψωμανθιανός 1.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος-Λινάρδος, Δίλεπτα: 5-7, Πέναλτι: 3/4-3/3, Κόκκινη κάρτα: Κοβογλανίδης 38.36 (επικίνδυνο παίξιμο)