Στις λεπτομέρειες το Κιλκίς τον Πρωτέα που συγχαίρει τους διαιτητές - greekhandball.com

Στις λεπτομέρειες το Κιλκίς τον Πρωτέα που συγχαίρει τους διαιτητές

Με τη νίκη έφυγε ο ΓΑΣ Κιλκίς από την Άρτα, επικρατώντας του Πρωτέα με 36-37 για την πέμπτη αγωνιστική του δευτέρου ομίλου της Α2 ανδρών.

Ο αγώνας είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός ντέρμπι. Ο Πρωτέας στο πρώτο ημίχρονο μετά το πρώτο τέταρτο, πήρε ενα μικρό προβάδισμα 2-3 τερμάτων, για να κλείσει το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 17-14. Στην επανάληψη το Κιλκίς κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση για να φτάσει στη νίκη με σκορ 36-37.

Για τη διαιτησία του χθεσινού αγώνα η Διοίκηση του Πρωτέα εξέδωσε την παρακάτω ανακοίνωση:
«Σήμερα στο Κλειστό Γυμναστήριο Άρτας πραγματοποιήθηκε ένας εκπληκτικός αγώνας ανάμεσα στην ομάδα μας και τον ΓΑΣ Κιλκίς ο οποίος κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό υπέρ του φιλοξενούμενου τον οποίο και συγχαίρουμε για την επιτυχία του.
Έχει ιδιαίτερη σημασία να τονιστεί η άψογη διαιτησία των κυρίων Τσάκωνα και Φωκίτη μια διαιτησία υποδειγματική και τους συγχαίρουμε για αυτό.
Ελπίζουμε και ευχόμαστε το ίδιο υψηλό επίπεδο διαιτησίας να αντιμετωπίσουμε και όταν η ομάδα μας αγωνίζεται εκτός έδρας ώστε οι αγώνες να κρίνονται πάντα εντός αγωνιστικών χώρων χωρίς να υπάρχουν περιθώρια αμφισβητήσεων».

ΠΡΩΤΕΑΣ ΑΡΤΑΣ-ΚΙΛΚΙΣ 36-37
Τα πεντάλεπτα: 3-2, 6-6, 8-8, 12-10, 14-12, 17-14 (ημχ), 20-19, 24-23, 26-27, 30-31, 33-34, 36-37.
Πρωτέας (Τσέλιος): Γεωργαλής, Π. Τσέλιος 3, Κουμαραδέλης 12, Τλούπας 2, Φώτης, Κίτσος 2, Ν. Τσέλιος 3, Γ. Τσέλιος, Μπίζγκα 4, Γιαννόπουλος 10, Ρίζος, Βουρλόκας, Καντσής, Κώστας, Σακκάς.
ΓΑΣ Κιλκίς (Λαζαρίδης): Βαφειάδης, Μαυρόπουλος, Δούγιας 12, Κουσίδης, Ιλερής 9, Γιαβασίδης, Σακαλής, Τοκατζόγλου 8, Πιστόλας, Φαχουρίδης Αρ., Φαχουρίδης 6, Πετρίδης, Κοβλακάς.
Διαιτητές: Τσάκωνας – Φωκίτης. Δίλεπτα 3-5. Πέναλτι: 4/4 – 3/3