Σταθερά στο κυνήγι του Φαίακα ο Ζαφειράκης που πέρασε από την Καλαμαριά - greekhandball.com

Σταθερά στο κυνήγι του Φαίακα ο Ζαφειράκης που πέρασε από την Καλαμαριά

Την τέταρτη νίκη σε πέντε αγώνες πέτυχε ο Ζαφειράκης Νάουσας που επικράτησε με 28-30 εκτός έδρας του Απόλλωνα Καλαμαριάς, σε αγώνα για την 5η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 ανδρών.

Ο αγώνας είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός ενός ντέρμπι. Ο Ζαφειράκης αν και προηγήθηκε στο ημίχρονο με 12-14 και διατηρούσε το προβάδισμα μέχρι το 45', οι παίχτες του Απόλλωνα κατάφεραν και ισοφάρισαν στο 50' σε 26-26, με το παιχνίδι να πηγαίνει γκολ-γκολ μέχρι το τέλος, με τους παίχτες του Φώτη Παπουτσή να είναι πιο ψύχραιμοι στα τελευταία λεπτά και να φεύγουν νικητές με σκορ 28-30.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ-ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ 28-30
Τα πεντάλεπτα: 3-1, 3-2, 5-6, 8-9, 12-12, 12-14 (ημχ), 14-17, 17-20, 19-22, 24-24, 26-26, 28-30.
Απόλλων Καλαμαριάς (Μιχαηλίδης): Μασούρας, Μπρόικος, Βακουφάρης 7, Αλμπάνης 1, Πανιόπουλος 1, Κοπαΐδης, Δραγάνης 6, Σουγιουλτζής, Μπιτσιάκης 1, Τσακαλίδης, Φωτιάδης 1, Μπαλέτας 1, Ηλιάδης, Οικονόμου 7, Μέλλιος, Καράγγελος 3.
Ζαφειράκης (Παπουτσής): Βλάχος 9, Χατζηγεωργίου 8, Ρότζιος 4, Πετρίδης 3, Καραμπέλκος 4, Τσαγκεράς, Τζουβάρας 3, Καραβίτης, Βραχιολίδης, Πινακούδης Σιαμίδης, Μάντσος, Δεληχρήστος, Μπουμπουλέντρας, Μπούτκαρης, Μπακάλης.
Διαιτητές: Μιχαηλίδης – Γράψας. Δίλεπτα: 3-3. Πέναλτι: 2/4 – 0/0