Σημαντική νίκη της Πυλαίας στη Νίκαια - greekhandball.com

Σημαντική νίκη της Πυλαίας στη Νίκαια

Ήταν το παιχνίδι μεταξύ των δύο ευχάριστων εκπλήξεων της Handball Premier.  Τελικά η Πυλαία, που μετά την ευρεία της νίκη με αντίπαλο τον Φίλιππο την προηγούμενη αγωνιστική, επικράτησε εκτός έδρας  του Άρη Νίκαιας που προερχόταν από τη μεγάλη νίκη με αντίπαλο τον Διομήδη.

Οι παίχτες του Πάνου Γούσιου μπήκαν πολύ δυνατά στο γήπεδο και πήραν από την αρχή το προβάδισμα το οποίο έφτασε τα 6 τέρματα στο ημίχρονο με το σκορ να διαμορφώνεται σε 4-10.
Ανάλογη εικόνα και στην επανάληψη με την Πυλαία να φτάνει στην πολύ σημαντική νίκη  με σκορ 15-21.

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ- ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ 15-21
Τα πεντάλεπτα: 0-1, 1-3, 1-6, 3-7, 3-8, 4-10 (ημχ.), 5-12, 7-13, 8-15, 11-17, 13-19, 15-21
ΑΡΗΣ (Μελετάκος): Λαδάκης 2, Βλάχος, Γ. Μελετάκος 1, Γρηγοράκης, Δ. Μελετάκος 2, Μαλανδρένιας 2, Χρηματόπουλος, Πετράκος, Καμπουράκης, Ταβλαρίδης, Χαρμπής, Μιμίκος 3, Χουρσουντιάν, Χαραλάμπους 4, Βίδρας, Βλαχοθανάσης 1.
ΠΥΛΑΙΑ (Γούσιος): Ζαφείρης, Αντωνιάδης 1, Ελέτα, Κουκμίσης 5, Γιαννακίδης, Καραπαναγιωτίδης, Αποστολίδης 1, Ορφανουδάκης 1, Τσαναξίδης 2, Ανανιάδης 1, Καλόμοιρος 6, Καβουσανάκης, Παπαγεωργίου 2, Αλατσατιάνος, Πετρίδης, Μάτοβιτς 2.
Διαιτητές: Κινατζίδης- Φωτακίδης, Κόκκινες: 56:18 Ζαφείρης (επικίνδυνο παιχνίδι), 43:55 Λαδάκης (τρία δίλεπτα), Δίλεπτα: 5-6, Πέναλτι: 1/5-0/0
Ένσταση του Άρη για Μάτοβιτς
"Κατά τον έλεγχο των δελτίων διαπιστώθηκε ότι στο δελτίο του αθλητή Μίλος Μάτοβιτς δεν έφερε σφραγίδα και υπογραφή της ομοσπονδίας και ως εκ τούτου θεωρούμε ότι η συμμετοχή του είναι αντικανονική"
Οι διαιτητές απάντησαν: "Το δελτίο του αθλητή θεωρείται έγκυρο από την ομοσπονδία ως εκ τούτου είναι νόμιμη η συμμετοχή του"