Πέρασε από τη Βέροια ο Δούκας - greekhandball.com

Πέρασε από τη Βέροια ο Δούκας

Με «πρώτο βιολί» τον Μάριο Μωραΐτη, ο ΑΣΕ Δούκα πέτυχε μια ακόμα πολύ σημαντική επικράτηση καθώς κατάφερε να «αλώσει» και το κλειστό της Βέροιας, επικρατώντας του Φίλιππου με 24-20.

Το συγκρότημα του Κωστή Μπούνα μετά την θριαμβευτική νίκη της προηγούμενης αγωνιστικής επί του ΠΑΟΚ, κατέφερε να περάσει από μια δύσκολη έδρα και να προσθέσει στο ενεργητικό του άλλους δύο πολύτιμους βαθμούς που το διατηρούν στην πρώτη τετράδα του βαθμολογικού πίνακα.

Το πρώτο μισό της αναμέτρησης ήταν μοιρασμένο για τις δυο ομάδες. Ο Δούκας προσπαθούσε να βρει ρυθμό στην άμυνα τη στιγμή που επιθετικα Ντούνης, Μωραΐτης και Ζιβούλοβιτς είχαν πρωταγωνιστικό ρόλο,όμως ο Φίλιππος ήταν κοντά στο σκορ. Το «εύθραυστο» 11-12 του πρώτου ημιχρόνου άφησε «ανοιχτούς λογαριασμούς» στην επανάληψη.

Οι «μπλε», στο 40ολεπτο, προηγήθηκαν με 5 τέρματα (12-17) όμως ο Φίλιππος προσπάθησε να κάνει τη δίκη του αντεπίθεση και να αντιδράσει. Με επί μέρους σκορ 4-1 πλησίασε στα δυο γκολ (16-18, 50') αλλά ο Δούκας με τον Μωραΐτη να σκοράρει από την περιφέρεια, διατήρησε το προβάδισμα φτάνοντας σε μια ακόμα πολύ σημαντική επικράτηση με τελικό σκορ 20-24.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ- ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ 20-24
Τα πεντάλεπτα: 1-1, 2-4, 5-6, 8-8, 10-11, 11-12 (ημ), 12-15, 12-16, 14-17, 16-18, 18-21, 20-24
Φίλιππος (Ντέλλας): Τζίμπουλας, Ταραμονλής, Πανελίδης, Τσούλος, Χαραλαμπίδης, 1 , Καλιαρίδης, Παπαγιάννης 1, Τσαμουρίδης 2, Τριανταφυλλίδης 6, Κωστακίδης 1, Αποστολίδης 3, Κουκουτσίδης 2, Δάσκαλος, Κορωνάς, Παπαδόπουλος 4, Φιλόσογλου.
ΑΣΕ Δούκα (Μπούνας): Μωραΐτης 7, Τόμπρος, Παπαπούλιος 1, Αϊβαλιώτης, Πολύδωρος 1, Κολλύρης Ν. 1, Μπραουδάκης, Ταουσάνης 3, Ντούνης 6, Σαμαράς, Λιόλιος 2, Ζιβούλοβιτς 1, Τζανιδάκης, Τσακούλης, Κολλύρης Π., Κεδέρης 3.
Διαιτητές: Νάσκος – Χαρίτσος. Δίλεπτα: 3-5. Πέναλτι: 0/0 – 1/1