Α2 ανδρών: Όλο και πιο κοντά στα μπαράζ ο Ιωνικός - greekhandball.com

Α2 ανδρών: Όλο και πιο κοντά στα μπαράζ ο Ιωνικός

Μια ακόμα νίκη σημείωσε ο Ιωνικός ΝΦ, ο οποίος στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Α2 ανδρών, πέρασε νικηφόρα και από το Κερατσίνι, επικρατώντας του τοπικού Ολυμπιακού με 21-30 και παρέμεινε στην 3η θέση που οδηγεί στα μπαράζ ανόδου, φτάνοντας τους 21 βαθμούς, αυξάνοντας μάλιστα τη διαφορά από τον τέταρτο Λεωνίδα που έχασε στο Λουτράκι και παρέμεινε στους 18 βαθμούς.

Αγωνιστικά ο Ιωνικός πήρε από την αρχή το προβάδισμα το οποίο έφτασε στο 20' τα 5 τέρματα με τον ηλεκτρονικό πίνακα να δείχνει το σκορ 7-12 για τους φιλοξενούμενους. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και με ενα επι μέρους 5-2 πλησίασαν στο σκορ (12-14) στο 25', όμως οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και
πάλι να ξεφύγουν, με το σκορ στο ημίχρονο να διαμορφώνεται σε 13-18. Ανάλογη εικόνα και στην επανάληψη με τον Ιωνικό να ελέγχει το ρυθμό του αγώνα, για να φτάσει τελικά στη νίκη με σκορ 21-30.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ – ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΦ 21-30
Τα πεντάλεπτα: 2-4, 4-6, 6-8, 7-12, 12-14, 13-18 (ημ.), 14-21, 16-23, 20-26, 21-27, 21-30
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ (Νίκος Δρέττας): Ανδριώτης, Κουκουλάς, Σαμαράς 4, Γιαννακόπουλος, Πετράκος 8, Μαρινάκης, Παπαδημητρίου, Λοπαρνάκης, Ζαφειράκης, Α. Νάκος 2, Τσακίρης, Ματθιάδης 3, Γ. Νάκος, Κεμπίσογλου, Μανωλίτσης 2, Ντρέου 2΄
ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΦ (Βαγγέλης Μαντζόπουλος): Εμμανουήλ, Αργυράκης 6, Μπούτος 3, Θεοδωρόπουλος, Αντωνιάδης, Κρητικός, Αντωνόπουλος 7, Μπιτόπουλος 6, Μπίλος 4, Τσαγκογεώργας, Μαυροφρύδης, Χελιώτης 3, Σωτηρίου, Καψάλης, Καπετάνιος, Μπουλούμπασης 1.
Διαιτητές: Τόλιος, Κουτσός. Δίλεπτα: 7-3 Πέναλτι: 1/2-4/5. Αποβολή: Ματθιάδης (57:05)