Α1 ανδρών: Νίκες για ΑΕΚ, Δούκα, Διομήδη, Αερωπό και ΧΑΝΘ - greekhandball.com

Α1 ανδρών: Νίκες για ΑΕΚ, Δούκα, Διομήδη, Αερωπό και ΧΑΝΘ

Με σπουδαία απόδοση η ΑΕΚ επιβεβαιώσε την ανωτερότητά της και πήρε τη νίκη 37-26 κόντρα στην Δράμα '86 για τη 13η αγωνιστική της handball premier.

Mε τη νίκη αυτή η Ένωση πλησίασε στον έναν βαθμό (20β.) τον ΠΑΟΚ που ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό/όμιλο Ξυνή την Παρασκευή. Μετά τη νίκη αυτή η ομάδα του Νίκου Γραμματικού στρέφει την προσοχή της στα δύο παιχνίδια με τον Ολυμπιακό για κύπελλο (31/1) και πρωτάθλημα (7/2). Αυτή ήταν η δέκατη νίκη για την ΑΕΚ στο πρωτάθλημα. Αντίθετα, σε ένα ακόμη παιχνίδι η Δράμα δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη.
Για την ομάδα του Σάκη Βαλαβάνη όλα τα λεφτά είναι το παιχνίδι με το Καματερό την Παρασκευή στην προσπάθεια που κάνουν οι δύο ομάδες για παραμονή.

Όσον αφορά το παιχνίδι η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει σημαντικό προβάδισμα (10-3) από το 13ο λεπτό απλοποιώντας το έργο της στη συνέχεια. Η μεγάλη διαφορά των δύο ομάδων έδωσε την ευκαιρία στο Νίκο Γραμματικό να κάνει δοκιμές σε σχήματα και παίκτες.

ΧΙΛΙΩΤΗΣ ΓΣ ΔΡΑΜΑ ’86 – ΑΕΚ 26-37
Τα πεντάλεπτα: 1-4, 3-8, 5-10, 6-13, 9-14, 10-18 (ημ.), 12-22, 13-24, 19-27, 22-31, 22-33, 26-37

ΧΙΛΙΩΤΗΣ ΔΡΑΜΑ ’86 (Σάκης Βαλαβάνης): Παπάζογλου, Μπέτζιος, Γκαμώτσος, Κοτσαμαρίκογλου 3, Τουνγκελίδης 4, Θωμίδης 1, Αντάμοβιτς 5, Κοβογλανίδης 4, Κουρουτζίδης 2, Γιαννακόπουλος 3, Μαλαμίδης 1, Τσαύλος 3, Βουλγαράκης, Στρατηγέλης, Παγωνίδης, Κρανιώτης.

ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Νικολαϊδης 1, Τσικογιαννόπουλος 1, Πέρρος 4, Χόγκας 10, Ζαμπούνης 6, Ραντούλοβιτς, Συγγάρης, Αντωνιάδης, Λόκεν 3, Δομπρής 2, Βαμβακάς 1, Αργυρού 2, Μαντζόπουλος, Βραζάλιτσα 4, Μυλωνάς 3, Αλικάκος.
Διαιτητές: Ουζούνης, Παρασκευούδης. Δίλεπτα: 3-8 Πέναλτι: ¾-2/2

Με κορυφαίο τον Μπάρμπα ο Δούκας
Ακόμη μια νίκη στο πρωτάθλημα της handball premier σημείωσε ο Δούκας που επικράτησε με 24-21 του Φίλιππου Βέροιας για τη 13η αγωνιστική.

Κορυφαίος για την ομάδα του Κώστα Μπούνα ο τερματοφύλακας Μπάρμπας με σημαντικές επεμβάσεις, οι τρεις εκ των οποίων σε πέναλτι. Οι αθλητές του Φιλίππου έπαιξαν με μαύρα περιβραχιόνια, ενώ πριν την έναρξη τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή με τους Βεροιώτες να είναι αγκαλιασμένοι, έχοντας μπροστά τους την φανέλα του Άκη Ψωμιάδη, σε μία πολύ συγκινητική στιγμή.

Στο αγωνιστικό σκέλος, ο Φίλιππος κατάφερε να είναι ανταγωνιστικός στην αναμέτρηση και έβαλε δύσκολα στην ομάδα του Κώστα Μπούνα. Δέκα λεπτά πριν το τέλος ο Σεϊρεκίδης διαμόρφωσε το 16-15 με τον Δούκα να κάνει σερί 3-0 και να κλειδώνει ουσιαστικά τη νίκη.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ- ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 24-21
Τα πεντάλεπτα: 0-1, 3-1, 6-3, 6-4, 7-6, 8-9 (ημχ.), 09-10, 12-12, 16-13, 18-16, 21-17, 24-21

ΑΣΕΔ (Κώστας Μπούνας): Μωραϊτης 4, Τόμπρος 3, Παπαπούλιος, Γκέρτσος, Νομικός, Αποστολίδης, Μίτροβιτς 1, Μπάρμπας, Ντούνης 3, Μπάγιος 3, Ζιβούλοβιτς 1, Τζανιδάκης, Νταρσουλάντ 3, Αραπακόπουλος, Κολλύρης, Κεδέρης 6.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Τεο Παυλίδης): Κότσιφας, Ζλατάνος, Ζευγαρόπουλος 2, Τριανταφυλλίδης, Χαραλαμπίδης 2, Σεϊρεκίδης 7, Φιλόσογλου, Τζίμπουλας, Κωστακίδης 4, Αποστολίδης, Κουκουτσίδης, Καλλιαρίδης, Σιαματάς, Αρσενασβίλι 3, Γρηγοριάδης 3.

Διαιτητές: Τσάκωνας- Τόλιος, Κόκκινη: 53:46 Αραπακόπουλος (τρία δίλεπτα), Δίλεπτα: 7-6, Πέναλτι: 2/3-4/7

Καθάρισε από το πρώτο ημίχρονο ο Αερωπός
Με σπουδαία απόδοση στο πρώτο μέρος ο Αερωπός Έδεσσας επικράτησε με 32-24 του Φοίβου Συκεών για τη 13η αγωνιστική της handball premier.

Οι γηπεδούχοι με αντεπίθεση διαρκείας στα τελευταία 10 λεπτά του πρώτου ημιχρόνου έκαναν σερί 8-0 διαμορφώντας το 18-8 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Ουσιαστικά με τη διαφορά στα δέκα τέρματα ήταν πολύ δύσκολο για τον Φοίβο να κάνει την ανατροπή.

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ – ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ 32-24

ΑΕΡΩΠΟΣ (Γιάννης Πηλαλίδης): Αθανασίου, Π. Τζουβάρας 2, Μαυρόπουλος 1, Φ. Τζουβάρας 8, Κράλλης 5, Τόιτος, Δημάκης 4, Ντράσκιτς 6, Βαφείδης, Κυριμλίδης 1, Κυριακού 5, Λιόφης, Αρβανιτίδης, Τριανταφύλλου, Ανγκέλοφ, Ρόμπης

ΦΟΙΒΟΣ (Δημήτρης Πελεκίδης): Πίτσιος, Μέτσης 6, Καβουσανάκης 3, Μπαλαμός 1, Παπαδόπουλος 4, Χατζηγιαννίδης, Λόια, Δεληζάνος 3, Μπόσκος 2, Κύρτσιος, Πατραμάνης 2, Μανωλούδης, Πατσιάς 2, Παπαγεωργίου, Τσαμεσίδης 1, Χατζηβακακαλέλης

Διαιτητές: Κατσίκης – Μιχαηλίδης Δίλεπτα: 1-5 Πέναλτι: 3/3-3/3

Δύσκολη νίκη η ΧΑΝΘ
Η ΧΑΝΘ δυσκολεύτηκε απέναντι στον μαχητικό Πανελλήνιο, ωστόσο επικράτησε με 33-27 για τη 13η αγωνιστική της handball premier.

Με τη νίκη αυτή η ομάδα της Θεσσαλονίκης παρέμεινε στην έβδομη θέση της βαθμολογίας. Η ΧΑΝΘ έχει 12 βαθμούς και όλα δείχνουν από δε θα κινδυνεύσει.

Από την άλλη ο Πανελλήνιος έδειξε μαχητικός. Η ομάδα του Σπύρου Μπαλωμένου εξακολουθεί να μην έχει νίκη ακόμη στο πρωτάθλημα.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 6-4, 10-5, 12-10, 14-12, 16-16 (ημχ), 19-18, 21-18, 22-22, 27-23, 30-25, 33-27.

ΧΑΝΘ (Τούτσης): Μουρατίδης, Τσιρογιάννης 3, Βαρδάκας, Σαρηγιαννίδης 7, Ν. Παπαδόπουλος 1, Ρεμπελάκος 1, Δέσπος 4, Βασιάδης 3, Ιωαννίδης, Κουρουμλίδης, Τσαμουρίδης 5, Παπαβασίλης, Μπόλας, Τσαγκαράκης, Μπαϊρλής 8, Τσόγιας 1.

Πανελλήνιος (Μπαλωμένος): Λιάλιος, Ζαφείρης, Μπαρμπαράκης 8, Χαρμπης 10, Μπαλάσκας Χρ., Ταουσάνης 1, Κολιούλης, Κολλύρης 4, Αντωνιάδης, Νιντερέγγερ, Φίλης, Οικονόμου 1, Κατρης, Τσακούλης 2, Τσομπανίδης, Μπαλάσκας Ευρ. 1.
Διαιτητές: Σαπανίδης, Ηλιάδης. Δίλεπτα: 2-9. Πέναλτι: 7/8 – 5/6.

Κακή εμφάνιση αλλά νίκη για τον Διομήδη
Χωρίς να πιάσει σπουδαία απόδοση ο Διομήδης Άργους επικράτησε με 16-13 του Καματερού για τη 13η αγωνιστική της handball premier.

Η ομάδα του Κώστα Δεληγιάννη κρατάει μόνη τη νίκη. Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν στις επιτυχίες μετά την εκτός έδρας ήττα από την ΑΕΚ την προηγούμενη αγωνιστική.

Η ομάδα του Άργους πλέον στρέφει την προσοχή της στον προημιτελικό κυπέλλου με τον ΠΑΟκ την Τετάρτη. Από την άλλη το Καματερό αντιμετωπίζει την Δράμα σε μια αναμέτρηση που θα κρίνει σε μεγάλο βαθμό την παραμονή στην κατηγορία.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ – ΓΑΣ ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ 16-13
Τα πεντάλεπτα: 1-1, 2-1, 3-1, 5-2, 6-5, 8-5 (ημχ.) 9-5, 11-8, 11-8, 12-10, 15-10, 16-13

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ (Κώστας Δεληγιάννης): Παπαντωνόπουλος, Αϊβαλιώτης 3, Αναγνωστόπουλος, Κρεμαστιώτης 2, Αργυρού 3, Μιχαλόπουλος, Σμυρνιώτης, Χειβιδόπουλος, Ρουσσόπουλος 2, Τσάτσας, Χαντέλης 4, Νικηφόρου 1, Ντούρος, Άρσιτς, Γιόσμου 1, Δάσκαλος.

ΓΑΣ ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ (Παναγιώτης Μεσσήνης): Αργυριάδης, Λαδάκης 1, Ταουσάνης, Γκλάβας, Καμπουράκης 2, Μελετάκος 2, Ακάλεστος 5, Πίτερος, Σκορδιανός, Τότο 3, Μιμίκος, Μαγκαφουράκης, Κότσιρας, Κουρέτα, Καραμασιώτης, Βλαχοθανάσης.

Διαιτητές: Φωτακίδης-Κινατζίδης, Δίλεπτα: 3-7, Πέναλτι: 4/9-1/1 Κόκκινη κάρτα: Μιμίκος 54.16 (τρία δίλεπτα)