Α1 γυναικών: Εύκολα ο ΠΑΟΚ. Τρίτο το Καματερό. Ισοπαλία στα Γιαννιτσά - greekhandball.com

Α1 γυναικών: Εύκολα ο ΠΑΟΚ. Τρίτο το Καματερό. Ισοπαλία στα Γιαννιτσά

Ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε εύκολα επί της Αναγέννησης Άρτας με 34-19, ενώ στα Γιαννιτσά ο Μέγας Αλέξανδρος και ο Άρης έμειναν στο 18-18.

Μόνο ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε πήρε τη νίκη στα ματς του Σαββάτου (27/1) στην Α1 χάντμπολ γυναικών. Ο δικέφαλος του Βορρά επιβλήθηκε εύκολα με 34-19 επί της Αναγέννησης Άρτας και προετοιμάζεται για μία δύσκολη εβδομάδα κόντρα στο Καματερό και τη Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ.

Οι παίκτριες του Χρήστου Τζουβάρα κατάφεραν στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να ξεφύγουν με
εννιά τέρματα (19-10) και στη συνέχεια φρόντισαν να διευρύνουν και άλλο το προβάδισμα τους φτάνοντας εύκολα στη νίκη.

Πρώτη σκόρερ για τον ΠΑΟΚ ήταν η Γκάτζιου με πέντε τέρματα, ενώ σχεδόν όλες οι παίκτριες που συμμετείχαν βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα. Από την άλλη η Μπαλάφα με οκτώ τέρματα και η Σκουτέλα με έξι ξεχώρισαν για την Αναγέννηση Άρτας.

Μεγάλο ματς είχαμε στα Γιαννιτσά. Εκεί ο Άρης ήταν μπροστά στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα όμως τελικά μοιράστηκε από ένα βαθμό με τον Μέγα Αλέξανδρο. Οι κιτρινόμαυρες έφτασαν προηγούμενες στο πρώτο ημίχρονο με 8-6, όμως στο δεύτερο ημίχρονο ο Μέγας Αλέξανδρος έφερε το ματς στα ίσα και το τελικό 18-18 "σφράγισε" τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Πρώτη σκόρερ για τον Μέγα Αλέξανδρο ήταν η Τροχίδου με 9 γκολ, ενώ από έξι είχαν για τον Άρη οι Κωστοπούλου και Γιαννοπούλου.

Στο παιχνίδι της Κυριακής, ο ΓΑΣ Καματερού νίκησε 34-24 τον Φίλιππο Βέροιας. Η ομάδα του Καματερού σκαρφάλωσε στην 3η θέση με 12 πόντους και ξέφυγε στο +4 από τον Φίλιππο στην «μάχη» της τετράδας, η οποία και θα δώσει όπως όλα δείχνουν τα ευρωπαϊκά εισιτήρια για την επόμενη χρονιά. Μάλιστα, ο ΓΑΣΚ διεκδικεί για πρώτη φορά τη συμμετοχή του στα ευρωπαϊκά κύπελλα. Κορυφαία για τον ΓΑΣΚ ήταν η Ανδρίτσου, η οποία σημείωσε 8 τέρματα, με τις Καζάκη και Μανιά να πετυχαίνουν από 6.

Αναλυτικά οι συνθέσεις και γκολ
ΠΑΟΚ RED LED – ΦΕΤΑ ΗΠΕΙΡΟΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ 34-19
Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-3, 8-5, 11-7, 14-8, 19-10 (ημχ.) 22-11, 27-12, 29-15, 30-16, 32-17, 34-19

ΠΑΟΚ RED LED (Χρήστος Τζουβάρας): Νούλα 2, Μάστακα 3, Χατζηπαρασίδου 1, Γκάτζιου 5, Τσιομπάνου 4, Προκοπίδου 3, Μούρνου 3, Σεραφίμοβα, Νίκολιτς 4, Καβαζοπούλου, Παναγιωτίδου 1, Τζούρισιτς 4, Τσαουσίδου 1, Στρατάκη 2, Στοϊκόβσκα 1, Κρίτζαλη.

ΦΕΤΑ ΗΠΕΙΡΟΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ (Ιόνκα Δήμου): Μάμαλη, Μπαλάφα 8, Σκουτέλα 6, Καλοΐδη, Σμαρδέλη, Βένη 1, Σκάρα, Κολτούκη 2, Βράτσεβα, Παπανδρέου, Καναρά 2, Κουρέλη, Καλασνίκοβα.

Διαιτητές: Πατιός-Πήτας, Δίλεπτα: 3-0, Πέναλτι: 3/3-1/2

ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ-ΑΡΗΣ Θ. 18-18
Τα πεντάλεπτα: 0-1, 0-2, 2-3, 3-5, 4-7, 6-8 (Ημίχρονο), 8-10, 11-11, 12-13, 13-15, 16-16, 18-18

ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ (Αλέξανδρος Ταρινίδης): Παρασκευαϊδου, Χ. Τροχίδου 9, Πλιόγκα, Πυριτίδου, Ντιμτσούδη 4, Ξυρίδου, Τρελοπούλου, Αναστασιάδου 3, Παύλου, Λαζαρίδου, Ε. Τριχίδου 1, Παπαδοπούλου, Σπυρίδου, Ζιάκα 1, Μαυροπούλου.

ΑΡΗΣ Θ. (Ευθύμης Πιπελίδης): Κωστοπούλου 6, Αθανασοπούλου, Ευμορφίδου 1, Βλάχου, Λουρή 1, Καγγελλάρη 1, Κούπα, Ταϊρίδου, Κοπανέλλου, Γιώβη 2, Ράπτη, Αλεξιάδου 1, Γιαννοπούλου 6.

Διαιτητές: Μαυρίδης-Αναστασίου. Δίλεπτα: 6-5, Πέναλτι: 3/5-2/3.
*52.56′ Κόκκινη κάρτα: Λούρη (Άρης Θ.)

ΓΑΣ ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ- ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 34-24
Τα πεντάλεπτα: 1-0, 2-1, 3-5, 6-8, 9-11, 15-14 (ημχ.), 19-15, 24-17, 29-17, 31-19, 33-22, 34-24

ΓΑΣΚ (Μενέλαος Δανήλος): Τσικνάκη, Μανιά 6, Ζιώγα 5, Καζάκη 6, Βασιλείου Μ., Βασιλειάδου 3, Ζενέλι 2, Ράτσικα, Στασινού, Χριστοπούλου 2, Ανδρίτσου 8, Νικολάου 1, Ταβλαρίδη, Βασιλείου Α., Σπυροπούλου, Καρέλα 1.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Γιώργος Τσικίνας): Νάκο 1, Κατσικαρώνη, Εμμανουηλίδου 4, Ντόβα, Παπαδοπούλου 3, Καραχαρίση 6, Θοδοσοπούλου Β, Σπυριδοπούλου 2, Μπατζαρακούδη 5, Γεωργιάδου 4, Θεοδοσοπούλου Σ., Νοχουσίδου.

Διαιτητές: Παπαματθαίου- Χρηστίδη, Δίλεπτα: 6-4, Πέναλτι: 2/3-2/3