Χωρίς νικητή το ντέρμπι - greekhandball.com

Χωρίς νικητή το ντέρμπι

Ισόπαλο 17-17 έληξε το ντέρμπι ΠΑΟΚ – Ολυμπιακού. Στο πρώτο μέρος ο Ολυμπιακός είχε το πάνω χέρι. Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, ο ΠΑΟΚ έκανε την ανατροπή αλλά ο Ολυμπιακός ανέκαμψε και πήρε ξανά τον έλεγχο. Στο τελευταίο δεκάλεπτο το ματς ήταν αμφίρροπο ωστόσο στο τελευταίο λεπτό ο Ολυμπιακός έχασε δυο σουτ για να πάρει τη νίκη.

Ο αγώνας
Το πρώτο μέρος ήταν κλειστό, κυρίως με οργανωμένες επιθέσεις έξι εναντίον έξι. Ο Ολυμπιακός έλεγξε το σκορ από το πρώτο λεπτό και διατήρησε τον προβάδισμα σε όλο το πρώτο μέρος. Ο ΠΑΟΚ είχε πολλά προβλήματα στο
σκοράρισμα αφού βρήκε απέναντί του έναν εντυπωσιακό Τσιλιμπάρη. Τα μόλις έξι τέρματα σε τριάντα λεπτά λένε πολλά.

Ο Ολυμπιακός λοιπόν, πήρε το πάνω χέρι από την αρχή. Προηγήθηκε με 1-4 στο 12’ με πέναλτι του Αλβανού αλλά ο ΠΑΟΚ βελτίωσε σημαντικά την άμυνά του και μείωσε σε 4-5 με γκολ του Τσίλη στο 21’. Εκεί ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις στην επίθεση και πέρασε με 4-8 στο 26’ με γκολ του Αλβανού. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο και πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 6-9.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ο ΠΑΟΚ πλησίασε στο 33’ με τον Κοκκώνη στο γκολ (8-9) και ισοφάρισε με τον Βεσελίνοβιτς στο 40’ (10-10). Ο ΠΑΟΚ πέρασε πρώτη φορά μπροστά στο 44’ με γκολ του Κυπραίου. Ο Ολυμπιακός δεν έχασε την συγκέντρωσή του. Αντέδρασε και πέρασε με 13-16 με τον Κωστακίδη στο 50’. Ο ΠΑΟΚ πλησίασε ξανά στο 54’ με γκολ του Βεσελίνοβιτς (15-16) αλλά ο Αλβανός βρήκε πάλι τον δρόμο προς τα δίχτυα κι έγραψε το 15-17.

Στο 56’ ο Ολυμπιακός έμεινε με τέσσερις παίκτες γηπέδου (Αλβανός, Κωστακίδης δίλεπτες) και ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε με τον Παλάσκα στο 57’ (17-17). Στο 58’ ήταν η σειρά του ΠΑΟΚ να χάσει δυο παίκτες με δίλεπτες (Κυπραίος, Τσίλης) αλλά ο Ολυμπιακός δεν το εκμεταλλεύτηκε. Το παιχνίδι πήγε ισόπαλο στο τελευταίο λεπτό. Ο Κοτανίδης απόκρουσε σουτ του Σανίκη είκοσι δευτερόλεπτα πριν το τέλος αλλά ο Βεροιώτης ίντερ πήρε το ριμπάουντ και ανανέωσε την επίθεση. Το τελευταίο σουτ του Ολυμπιακού έκανε ο Αλβανός αλλά ο Κοτανίδης απόκρουσε και το ματς έληξε.

ΠΑΟΚ- ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ 17-17
Τα πεντάλεπτα: 1-3, 1-4, 2-4, 3-5, 4-7, 6-9 (ημίχ.), 8-10, 10-10, 13-13, 13-15, 15-17, 17-17

ΠΑΟΚ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Αραμπατζής, Παλάσκας 4, Γουργούμης, Τσίλης 2, Καραγκιοζόπουλος, Γκρκ, Νικολαΐδης 2, Κοκώνης 2, Αποστόλου, Πετρίδης, Οικονόμου, Μαστορογιάννης, Πέγιοβιτς, Κυπραίος 2, Βεσελίνοβιτς 5, Κοτανίδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Τσακνής, Κωστακίδης 2, Τζηράς 5, Καραμπουρνιώτης, Μισαηλίδης, Στουμπής, Ασβεστάς, Κανδύλας, Σανίκης 2, Αλβανός 7, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης, Τσιλιμπάρης, Χάλαρης.
Διαιτητές: Πατιός, Τσιάνας Δίλεπτα: 6-4 Πέναλτι: 2/3- 6/7