Α2 Ανδρών: Νίκη για τη ΧΑΝΘ επι του Πρωτέα Άρτας - greekhandball.com

Α2 Ανδρών: Νίκη για τη ΧΑΝΘ επι του Πρωτέα Άρτας

Η ΧΑΝΘ επικράτησε με 24-28 του Πρωτέα στην Άρτα και ξεκίνησε με το "δεξί" τις υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα της Α2 ανδρών.

Και η δύο ομάδες είχαν απουσίες. Η ΧΑΝΘ ταξίδεψε στην Άρτα χωρίς τον Τσαγκαράκη που έμεινε στη Θεσσαλονίκη για προληπτικούς λόγους εξαιτίας ενοχλήσεων στο γόνατο, ενώ στην προθέρμανση τραυματίστηκε και ο Σίμος Μπαϊρλής, που υπέστη διάστρεμμα. Από την άλλη οι γηπεδούχοι εκτός του Γεωργίου που ήταν απών, έχασαν και τον Κεσίδη στο 45', που τραυματίστηκε και αποχώρησε, ενω η ομάδα του Γιάννη Αρβανίτη ήταν μπροστά με δύο τέρματα.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά του. Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ με τους φιλοξενούμενους να καταφέρνουν στο τελευταίο πεντάλεπτο του
πρώτο μέρους να παίρνουν μια μικρή διαφορά δυο τερμάτων και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 10-12. Στην επανάληψη ο Πρωτέας έχοντας σε καταπληκτική μέρα τον τερματοφύλακα του Ηλία Τσούλο, έφερε γρήγορα το παιχνίδι στα ίσα και κατάφερε να περάσει και μπροστά στο σκορ στο 45΄και να διατηρεί το προβάδισμα μέχρι το 50'. Στα τελευταία 10 λεπτά που απέμεναν για τη λήξη, οι παίκτες του Αντώνη Τσολάκου ήταν πιο ψύχραιμοι και με ενα επι μέρους σκορ 4-9, κατάφεραν στο τέλος να φτάνουν στο θετικό αποτέλεσμα, παίρνοντας τη νίκη με 24-28 μέσα σε μια πολύ δύσκολη έδρα.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΑΡΤΑΣ - ΧΑΝΘ 24-28
Τα πεντάλεπτα: 1-2, 2-3, 5-5, 8-8, 10-10, 10-12 (ημχ), 13-14, 15-15, 17-16, 20-19, 21-23, 24-28.
Πρωτέας (Αρβανίτης): Τσούλος, Τσέλιος Π. 2, Κεσίδης 4, Τλούπας, Ντάλας 1, Κίτσος 6, Τσέλιος Ν., Γιολδάσης 3, Κώστας, Τσέλιος Γ. 2, Ιλερής 5, Μπίζγκα 1, Κωνσταντίνου, Βουραόκας, Ρίζος.
ΧΑΝΘ (Τσολάκος); Ευαγγελόπουλος, Τσιρογιάννης 6, Ζευγαρόπουλος, Σαρηγιαννίδης 2, Παπαδόπουλος Ν., Δέσπος 6, Πλατης, Βασιάδης 6, Ιωαννίδης, Παπαδόπουλος Θ. 2, Στίγγας, Τσαμήτρος, Αργυρίου 6, Μπόλας, Χατζηαράπης, Τσόγιας.
Διαιτητές: Καραπάνος - Αβράμης. Δίλεπτα: 4-2. Πέναλτι: 1/2 - 3/7