Πήρε τη νίκη ο Ολυμπιακός Κερατσινίου - greekhandball.com

Πήρε τη νίκη ο Ολυμπιακός Κερατσινίου

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο Ολυμπιακός Κερατσινίου, που επικράτησε με 22-20 του Κένταυρου Αγριάς, στο κατάμεστο κλειστό του Κερατσινίου. Σε ενα κομβικό παιχνίδι για την υπόθεση παραμονή στην κατηγορία, η ομάδα του Ολυμπιακού, εκτός από τους πολύτιμους βαθμούς της νίκης, κατάφερε και κάλυψε τη διαφορά της ήττας από τον πρώτο αγώνα, η οποία ίσως φανεί χρήσιμη στην συνέχεια του πρωταθλήματος.

Στο πρώτο μέρος του παιχνιδιού η ομάδα του Κερατσινίου, έδειχνε αγχωμένη στον επιθετικό τομέα, σε αντίθεση με την ομάδα του Κένταυρου Αγριάς, που ήταν καλύτερη, έβρισκε λύσεις στην επίθεση και με όπλο την δυνατή της άμυνα, κατάφερε να πάρει από νωρίς ένα προβάδισμα στο σκόρ
το οποίο συντηρούσε με ευκολία, για να πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το σκορ 9-12 υπέρ της.

Ολα αυτά άλλαξαν στο δεύτερο μέρος. Η ομάδα του Γιάννη Ανταλή, παρουσιάστηκε εντελώς διαφορετική, θωράκισε την άμυνα της και με σωστές επιλογές στην επίθεση, ροκάνισε τη διαφορά και έφερε το παιχνίδι στα ίσια στο 45' (17-17). Τα τελευταία 15 λεπτά ήταν συναρπαστικά, με τον Ολυμπιακό πιο ψύχραιμο στις κρίσιμες στιγμές, να φτάνει στο τέλος σε μια σπουδαία νίκη, με 22-20.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ - ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΑΓΡΙΑΣ 22-20
Πεντάλεπτα:1-1, 2-4, 5-5, 6-9, 8-10, 9-12 (ημιχ). 11-12, 14-15, 17-17, 19-19, 21-19, 22-20 τελικό

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ: (ΑΝΤΑΛΗΣ)  ΑΝΔΡΙΩΤΗΣ, ΣΑΜΑΡΑΣ 10, ΠΕΤΡΑΚΟΣ, ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ, ΚΟΥΛΑΚΑΡΗΣ, ΔΑΛΕΚΟΣ 6, ΠΑΝΤΕΛΑΚΗΣ, ΜΠΑΝΙΑΣ, ΑΓΟΡΟΣ, ΚΑΡΑΓΙΩΡΓΟΣ 1, ΜΑΤΘΙΑΔΗΣ 3, ΣΩΤΗΡΑΚΗΣ 1, ΝΤΕΜΑ, ΒΡΕΤΤΟΣ, ΠΟΛΑΚΗΣ, ΣΑΡΡΗΣ.

ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΑΓΡΙΑΣ: (ΤΣΙΑΠΑΣ ) ΣΑΜΑΡΑΣ, ΚΡΑΤΗΡΑΣ 1, ΑΡΓΕΝΤΟΣ , ΜΑΚΡΗΣ, ΑΣΤΕΡΗΣ 2, ΛΟΙΖΟΥ 8, ΚΑΡΑΠΑΝΑΓΙΩΤΙΔΗΣ, ΚΑΡΑΝΑΣΙΟΣ 1, ΑΣΑΡΙΔΗΣ 1, ΚΟΝΤΟΓΙΩΡΓΗΣ, ΝΟΥΛΗΣ 1, ΜΙΜΙΚΟΣ 6, ΜΙΧΑΗΛΙΔΗΣ

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: ΚΑΡΑΠΑΝΟΣ – ΧΡΟΝΗΣ
ΠΕΝΑΛΤΙ:7/10 – 2/3   ΔΙΛΕΠΤΑ: 6-10