Νίκη με ανατροπή στο τέλος για το Σεριφάτο - greekhandball.com

Νίκη με ανατροπή στο τέλος για το Σεριφάτο

Με μια δύσκολη νίκη που το κράτησε στην κορυφή της βαθμολογίας, γύρισε στο Αίγιο το Σεριφάτο, που επικράτησε του Καματερού με 23-24, διατηρώντας έτσι το απόλυτο στα μέχρι τώρα τρια παιχνίδια. Το παιχνίδι ήταν σε όλη του την διάρκεια αμφίρροπο με τις  δύο ομάδες βρίσκονταν από την αρχή κοντά στο σκορ.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με διαφορά δύο γκολ (8-10). Το δεύτερο μέρος, ήταν άκρως συναρπαστικό. Το Σεριφάτο βρέθηκε να προηγείται στο 40' με 13-16, όμως οι παίχτες του
Γιώργου Μπελεχρή, που αντικατέστησε τον Παναγιώτη Μεσσήνη που απουσίαζε με την εθνική ανδρών στο εξωτερικό, ανέβασαν την απόδοση τους και με ενα επι μέρους σκορ 9-5, βρέθηκαν να προηγούνται πέντε λεπτά πριν το τέλος (22-21). Ωστόσο στο διάστημα που απέμενε, οι παίχτες του Βασίλη Αναστασέλου, με τον τερματοφύλακα Διαμαντόπουλο να πραγματοποιεί σημαντικές επεμβάσεις, κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι και να πάρει τη νίκη με τέρμα του Δημητρόπουλου που έκανε το 23-24 λίγο πρίν τη λήξη του παιχνιδιού, δίνοντας την πολύτιμη νίκη στην ομάδα του.

KIPARISSIS ΓΑΣ ΚΑΜΑΤΕΡΟΎ – ΣΕΡΙΦΑΤΟ ΑΙΓΙΟΥ 23-24
Πεντάλεπτα: 3-1, 4-3, 5-5, 6-6, 8-8, 8-10 (ημι.), 11-12, 13-16, 17-18, 18-18, 22-21, 23-24
KIPARISSIS ΓΑΣ ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ (Γιώργος Μπελεχρής): Πανόπουλος, Γκεργκίνα 1, Κούρτης 2, Γκλάβας, Μάγκος 3, Αμανατίδης 4, Μπούτος, Μπιτόπουλος, Βαμβακούσης 5, Συμεωνίδης, Σημισακάκης, Πιτερός, Καμπουράκης 3, Κλειτσίκας 2, Τότο 2, Τσαγκογέωργας.

ΣΕΡΙΦΑΤΟ ΑΙΓΙΟΥ (Γιώργος Παπανικολάου): Πολυδώρου, Βορύλλας, Μήλας 1, Δημητρόπουλος 5, Zace, Αλεξόπουλος, Γκιώνης 1, Βύρλος, Βύρλος Δ., Διαμαντόπουλος, Κολοκυθάς, Stosic 6, Αναστασέλλος, Χατζηκωνσταντίνου 7, Γιαννόπουλος 2, Γιούλης 2.
Διαιτητές: Τόλιος-Κουτσός