Σημαντική νίκη του Χιλιώτη Δράμα 86 στην Πολίχνη - greekhandball.com

Σημαντική νίκη του Χιλιώτη Δράμα 86 στην Πολίχνη

Σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι ο  ''ΧΙΛΙΩΤΗΣ΄΄ ΔΡΑΜΑ 1986 επίκράτησε με 27-29 επί του Δια Πολίχνης, που μέχρι σήμερα ήταν αήττητος στον βόρειο όμιλο του πρωταθλήματος της Α2 ανδρών.

Η ομάδα του Σάββα Δεμερτζίδη παίζοντας πολύ καλά στο πρώτο ημίχρονο, κατάφερε να πάρει από την αρχή το προβάδισμα, απέναντι σε εναν Δια που δυσκολευόταν σε άμυνα και επίθεση.

Οι Δραμινοί έλεγχαν το ρυθμό του παιχνιδιού, έχοντας χτίσει μια διαφορά ασφαλείας, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, με σκορ 8-14, μαζί με την αποβολή με
απευθείας κόκκινη κάρτα του Θαναηλάκη για επικίνδυνο μαρκάρισμα στον αιφνιδιασμό. Στο δεύτερο ημίχρονο η διαφορά έφτασε τα 9 γκολ στο 36΄. Παρόλα αυτά ο Διας δεν τα παράτησε και πιέζοντας ασφυκτικά μείωσε στο 55' στα 3 τέρματα (23-26), όμως τελικά η Δραμα πιο ψύχραιμη, κατάφερε στο τέλος να πανηγυρίσει μια σημαντική νίκη με τελικό σκορ 27-29.

ΔΙΑΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ - ΧΙΛΙΩΤΗΣ ΔΡΑΜΑ 86 27-29
Πεντάλεπτα: 0-3, 1-4, 2-6, 6-11, 7-12, 8-14(ημ) 10-18, 15-19, 17-22, 20-25, 23-26, 27-29.