Ο Πρωτέας Άρτας το ντέρμπι της Ηπείρου - greekhandball.com

Ο Πρωτέας Άρτας το ντέρμπι της Ηπείρου

Ο Πρωτέας Άρτας ήταν ο νικητής με 25-27 του ντέρμπι της Ηπείρου επί του ΑΟ Ιωαννίνων,  το βράδυ του Σαββάτου στο Κλειστό Γυμναστήριο της Λιμνοπούλας Ιωαννίνων, για την 6η αγωνιστική του βορείου ομίλου της Α2 κατηγορίας ανδρών, σε ενα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Οι δύο ομάδες παρουσίασαν ενα πολύ όμορφο θέαμα στο πρώτο ημίχρονο, όπου καμία από τις δυο δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ το οποίο πήγαινε γκολ-γκολ με το ημίχρονο να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες με σκορ 13-13.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως ο Πρωτέας μπήκε
πιο δυνατά στο παιχνίδι, παίρνοντας το προβάδισμα στο σκορ και διατηρώντας μια διαφορά που κυμαινόταν μεταξύ 3-4 τερμάτων, απέναντι στην ομάδα των Ιωαννίνων που έχασε από τραυματισμό τον Κώστα Χριστακόπουλο, κατάφερε να πάρει μια δύσκολη νίκη με 25-27

AOI - ΠΡΩΤΕΑΣ ΑΡΤΑΣ 25-27
Τα πεντάλεπτα: 2-0, 4-4, 6-5, 9-8, 11-11, 13-13(ημ) 13-16, 16-18, 18-19, 18-22, 21-24, 25-27.
ΑΟΙ (Δ. Μανίκης – Κ. Χαρίσης): Β. Μέλλος, Κ. Φωτιάδης, Μ. Τσαμπούρης (1), Στ. Δούγιας, Κ. Σερασίδης, Σπ. Ζαμπαλάς (2), Γ. Γεωργίου (2), Κ. Πατραμάνης (4), Κ. Μιχαηλίδης (2), Κ. Χριστακόπουλος (3), Δ. Λιάτσος (11), Θ. Παντελής, Ι. Χριστοδούλου, Κ. Σήτας, Αλ. Δήμου, Γ. Γότσης.
Α.Ο. ΠΡΩΤΕΑΣ (Κ. Σαράφης – Θ. Μάκης): Α. Γεωργαλής, Π. Τσέλιος (1), Γ. Κατσάνος, Κ. Κωνσταντίνου, Σ. Ντάλας (1), Σπ. Κίτσος (4), Ν. Τσέλιος (3), Δ. Γιολδάσης, Ηλ. Τσούλος, Γ. Τσέλιος, Σπ. Κώστας, Ηλ.Κάντσης (10), Vl. Vujanovic (3), Ε. Μπίζγκα (5), Θ. Κολιός, Ορ. Τσάκαλος.