Πρώτη νίκη του Αερωπού στην handball premier - greekhandball.com

Πρώτη νίκη του Αερωπού στην handball premier

Πρώτη νίκη για τον Αερωπό απέναντι στην ομάδα των «εκπαιδευτηρίων»

Τις τρεις προηγούμενες αγωνιστικές φλέρταρε με την νίκη πολύ σοβαρά, δύο φορές πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας και μία ακόμα έχασε στο νήμα.
Αυτή την φορά όμως ο Αερωπός τα κατάφερε και επικράτησε 28-24 του Δούκα στην Έδεσσα.
Οι γηπεδούχοι είχαν ένα καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο επιθετικά και αμυντικά και προηγήθηκαν 17-11. Στο δεύτερο οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, αλλά τελικά ο Αερωπός παρά την πίεση άντεξε και πήρε τους δύο βαθμούς.

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ- ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ 28-24

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 6-4, 9-4, 11-5, 14-7, 17-11 (ημχ.), 20-14, 20-17, 21-18, 22-19, 24-22, 28-24
ΑΕΡΩΠΟΣ (Γιάννης Πηλαλίδης): Αθανασίου, Τζουβάρας Π. 3, Γιόσμου 3, Βλάχος, Τζουβάρας Θ. 2, Κράλλης 1, Θεοδωρόπουλος 1, Δέλιος, Δημάκης 6, Αποστολίδης 8, Πίτος 3, Κυριακού 1, Βαφείδης, Πουρδάνης.
ΔΟΥΚΑΣ (Γιώργος Κρανάκης): Τόμπρος 1, Χατσατουριάν 2, Πάνου, Μανουσέλλης 1, Σαμαράς, Μαγκαφουράκης, Μωραϊτης, Μπραουδάκης, Αντωνιάδης 1, Ντούνης 5, Μπάγιος 3, Αραπακόπουλος 1, Τριανταφυλλίδης 2, Μισαηλίδης 8, Τζανιδάκης, Κάλλης.
Διαιτητές: Κατσίκης- Μιχαηλίδης, δίλεπτα: 4-3, πέναλτι: 1/1-4/5

Ο τεχνικός του Αερωπού Γιάννης Πηλαλίδης είπε: «Ήμασταν πάρα πολύ καλοί στο πρώτο ημίχρονο και αποκτήσαμε διαφορά έξι τερμάτων. Στο δεύτερο ημίχρονο πολύ επιπολαιότητα και λάθος επιλογές έβαλαν στο ματς τον Δούκα. Καταφέραμε παρόλα αυτά το προβάδισμα μέχρι το φινάλε».