Ανεβαίνει ο ΙΕΚ Ξυνή ΔΙΚΕΑΣ - greekhandball.com

Ανεβαίνει ο ΙΕΚ Ξυνή ΔΙΚΕΑΣ

Μεγάλο παιχνίδι έγινε στη Θεσσαλονίκη και στο κλειστό της ΧΑΝΘ εκεί όπου ο ΙΕΚ Ξυνή ΔΙΚΕΑΣ πέρασε νικηφόρα επικρατώντας της ΧΑΝΘ με 23-22. Για την εξέλιξη του παιχνιδιού, στο ξεκίνημα τίποτα δεν προμήνυε το φινάλε του αφού οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά και σταδιακά έχτιζαν διαφορές για να κλείσουν το ημίχρονο προηγούμενοι με 14-9 έχοντας ως κύριο όπλο του τον αιφνιδιασμό. Ίδιο μοτίβο είχε η αναμέτρηση μέχρι το 40΄όταν ο ΙΕΚ Ξυνή ΔΙΚΕΑΣ δημιούργησε το + 6 (18-12) που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στην αναμέτρηση.

Από κει και πέρα όμως η ΧΑΝΘ ήταν η απόλυτη κυρίαρχος. Με καλές άμυνες και με επιθετικές λύσεις κυρίως από τη δεξιά της πλευρά ψαλίδισε τη διαφορά και ισοφάρισε για πρώτη φορά στο
52΄με 21-21. Από κει και μέχρι το φινάλε «έπεσαν κορμιά». Οι δύο ομάδες έχασαν πολλές επιθέσεις και το σκορ για 6 περίπου λεπτά δεν άλλαζε. Εκεί αποδείχθηκαν καθοριστικές οι φάσεις για το τελικό σκορ στα 2 ½ τελευταία λεπτά. Η ΧΑΝΘ έκανε πέναλτι και έμεινε και με παίκτη λιγότερο . Ο Ιωαννίδης απέκρουσε αρχικά το πέναλτι του Παπακυπριανού αλλά η μπάλα έφτασε στους φιλοξενούμενους, που κέρδισαν νεο πέναλτι και νέα δίλεπτη προκαλώντας τις έντονες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων.

Ο Κεδέρης διαμόρφωσε το 23-21, η ΧΑΝΘ παίζοντας με 4 παίχτες μείωσε 23-22, αλλά στον χρόνο που απέμεινε το σκορ δεν άλλαξε.

ΧΑΝΘ - ΙΕΚ Ξυνή ΔΙΚΕΑΣ 22-23
Πεντάλεπτα: 1-4, 1-4, 4-7, 6-10, 8-12, 9-14 (ημ), 11-15, 12-18, 16-18, 19-21, 21-21, 22-23
ΧΑΝΘ (Ν. Μάντζος) Λαγούδης, Σπυρόπουλος 6 , Σαρηγιαννίδης, Αγγ. Παπαδόπουλος 6, Δέσπος 4 , Χ. Παπαδόπουλος, Ιωαννίδης, Θ. Παπαδόπουλος 2 , Κόντης , Αργυρίου 1 , Τσαβδάρης 2 , Καράγγελος , Παντελίδης, Μπαιρλής , Μαυρόπουλος, Σ. Ναουμίδης 1

ΔΙΚΕΑΣ/ΙΕΚ ΞΥΝΗ (Π. Ιατρούδης) Τσακνής, Λαδάκης, Ταουσάνης, Γκέρτσος 1, Μελετάκος, Ζαμπούνης, Μπάρμπας, Κεδέρης 5, Κατσίκης 1, Παπακυπριανού 1, Λεωνίδας, Κουρέτα, Χελιώτης 1, Χάλαρης 11, Πρσκάλο 3, Αλικάκος
Διαιτητές: Πατιός, Τσιάνας
Πέναλτυ:  2/3 – 7/9
Δίλεπτα: 9 - 5