Ψυχωμένη πρόκριση μέσα στη Ρωσία και παίζει με ΑΕΚ - greekhandball.com

Ψυχωμένη πρόκριση μέσα στη Ρωσία και παίζει με ΑΕΚ

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του Τσάλεντζ Καπ πανηγύρισε στο Κράνσονταρ της Ρωσίας ο Φίλιππος. Στον επαναληπτικό, οι Ρώσοι επικράτησαν με 31-26 αλλά ο Φίλιππος προστάτεψε την διαφορά του πρώτου ματς (35-29) και προκρίθηκε στην επόμενη φάση όπου θα υπάρξει ελληνικός εμφύλιος με αντίπαλο την ΑΕΚ.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Φίλιππος είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης και το προβάδισμα στο σκορ (11-14 ημίχρονο). Στο δεύτερο μέρος οι Ρώσοι πίεσαν για να διεκδικήσουν το ματς. Εκμεταλλευόμενοι την κόπωση κυρίως του Φιλίππου, μείωσαν σε 15-16 στο 37' ισοφάρισαν στο 44’ σε 19-19 και πέρασαν μπροστά με 22-20 στο 48'. Ο Φίλιππος αντέδρασε και ηγέτη τον
Σανίκη μείωσε σε 23-22 στο 52’. Σε εκείνο το σημείο όμως ο Βεροιώτης ίντερ χτύπησε σκοράροντας και αποσύρθηκε.

Χωρίς Σανίκη η επίθεση του Φιλίππου είχε πρόβλημα στο σκοράρισμα και οι Ρώσοι προηγήθηκαν με 26-23 στο 53', 28-24 στο 58' και 29-24 στο 59'. Την παρτίδα έσωσε ο Αποστολίδης ο οποίος μείωσε σε 29-25 ένα λεπτό πριν το τέλος και ο Βεσελίνοβιτς ο οποίος μείωσε σε 30-26 λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος εξασφαλίζοντας την πρόκριση. Οι Ρώσοι έβαλαν ένα ακόμη γκολ και το ματς τελείωσε 31-26.

Στην επόμενη φάση ο Φίλιππος θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ. Το πρώτο ματς (21 ή 22 Νοεμβρίου) στην Αθήνα και το δεύτερο στην Βέροια (28 ή 29 Νοεμβρίου). Η διοίκηση και οι φίλοι του Φιλίππου θα υποδεχθούν την ομάδα την Δευτέρα το βράδυ στο ξενοδοχείο Αιγές.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ _ ΣΚΙΦ ΚΡΑΣΝΟΝΤΑΡ 26-31
ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Κώστας Τούτσης): Ζλατάνος, Αλμπανίδης, Ανανιάδης, Αποστολίδης 2, Αρβανιτίδης, Χαραλαμπίδης, Δεληγιάννης, Δραγκόλας 2, Ευαγγελόπουλος, Μαστορογιάννης 3, Μιχαηλίδης 1, Παντελίδης, Παπαδόπουλος 2, Σανίκης 12, Βεσελίνοβιτς 4.
ΣΚΙΦ ΚΡΑΣΝΟΝΤΑΡ (Αλεξάντερ Φρολόβ): Αρχιμπάσοφ 2, Μπλίζνοφ, Γκαράεβ 2, Κάρλοβ 7, Κασάτκιν, Κλούκο 1, Κοπόσοβ 1, Πασένοφ 3, Πτσενίκνικοφ 4, Σελούνκο, Σκουρίνσκλι 6, Σβιστούνοφ, Βολκόβ 3, Βολομπούιεφ 2, Βορομπέφ, Ζαμπολότιν.
Διαιτητές: Ντοϊτσίνοφ, Γκορέτσοφ (Βουλγαρία), Δίλεπτες: 3-4, Πέναλτι: 1/4-1/2.