Τρίτη νίκη για τον Δούκα - Δηλώσεις Πιπελίδη, Χατσατουριάν - greekhandball.com

Τρίτη νίκη για τον Δούκα - Δηλώσεις Πιπελίδη, Χατσατουριάν

Τρίτη νίκη για την ομάδα των «εκπαιδευτηρίων» στο πρωτάθλημα της Handball Premier με πρωταγωνιστική τον Μαγκαφουράκη

Ο Δούκας επικράτησε 21-18 του Φοίβου Συκεών για την 5η αγωνιστική της Handball Premier και σκαρφάλωσε με 6 πόντους στην 6η θέση της βαθμολογίας, αφήνοντας στην 7η θέση την ΑΕΚ.
Η ομάδα του Γιώργου Κρανάκη ευτύχησε να έχει σε εξαιρετική ημέρα τον τερματοφύλακα Νίκο Μαγκαφουράκη, ο οποίος σταμάτησε 19 φορές τους αντίπαλους παίκτες με ποσοστό αποτελεσματικότητας 53%!

Η άμυνα του Δούκα στάθηκε πολύ καλά, ενώ πιθετικά ξεχώρισε ο 38χρονος Γρηγόρης
Χατσατουριάν με πέντε τέρματα σε 6 προσπάθειες. Κομβικό σημείο του αγώνα ήταν η αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, όταν ο Δούκας έπαιζε με 4 παίκτες (δίλεπτες Αραπακόπουλος, Μανουσέλλης) και παρόλα αυτά ανέβασε την διαφορά στα έξι γκολ (14-8 στο 35’) με ένα σερί 5-0 από το 28’.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ- ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ 21-18
Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-2, 5-3, 7-3, 8-6, 10-8 (ημχ.), 13-8, 15-11, 16-12, 18-13, 19-15, 21-18
ΔΟΥΚΑΣ (Γιώργος Κρανάκης): Μωραϊτης 2, Τόμπρος 2, Χατσατουριάν 5, Κάλλης, Μανουσέλλης 1, Σαμαράς 1, Μαγκαφουράκης, Αντωνόπουλος 1, Μπραουδάκης, Αντωνιάδης, Μισαηλίδης 2, Ντούνης 4, Μπάγιος 2, Αραπακόπουλος 1, Κυρκίτσος, Τριανταφυλλίδης.
ΦΟΙΒΟΣ (Ευθύμης Πιπελίδης): Μέτσης 9, Παρασκευαίδης, Βότσης, Μπαλαμός 1, Γαβριηλίδης, Τσίριακ 3, Σιμιτσής 2, Πίτσιος 2, Θωμαϊδης, Τσιντίδης, Χατζηαγαπίου 1, Πατσιάς, Παπαγεωργίου, Τσαμεσίδης, Καβουσανάκης, Χατζηβακαλέλης.
Διαιτητές: Τσάκωνας- Κουτσός,
δίλεπτα: 6-5,
πέναλτι: 1/3-5/5

Δηλώσεις
Γρηγόρης Χατσατουριάν (αριστερός εξτρέμ Δούκα): «Ήταν μια σημαντική νίκη για την ομάδα μας. Βέβαια έτσι όπως είναι το πρωτάθλημα, τόσο ανταγωνιστικό, όλα τα παιχνίδια είναι πολύ δύσκολα. Εμείς προσπαθούμε σε κάθε ματς να ανεβάζουμε την απόδοση μας».

Ευθύμης Πιπελίδης (τεχνικός Φοίβου): «Μπορούσαμε να διεκδικήσουμε κάτι καλύτερο από αυτό το παιχνίδι. Στην αρχή του δευτέρου μέρους χάσαμε την αυτοσυγκέντρωση μας, ενώ μπορούσαμε στα μέσα του ημιχρόνου να ισοφαρίσουμε, αλλά ήμασταν άστοχοι από τα έξι μέτρα».