Σαρωτικός ο Πρωτέας στην Πτολεμαϊδα - greekhandball.com

Σαρωτικός ο Πρωτέας στην Πτολεμαϊδα

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, ο Πρωτέας Άρτας πέρασε εύκολα από την Πτολεμαΐδα κερδίζοντας τον γηπεδούχο Αρίωνα με 30-43 (ημ. 9-24) στη πρεμιέρα του βορείου ομίλου της Α2 ανδρών.

Μπροστά σε 200 περίπου φιλάθλους ο Πρωτέας παρουσιάστηκε πολύ ισχυρός και παίζοντας εκπληκτική άμυνα στο πρώτο ημίχρονο, υποχρεώνοντας τον Αρίωνα σε πάρα πολλά λάθη, με αποτέλεσμα να καταφέρει να προηγηθεί με μεγάλη διαφορά από νωρίς. Έτσι στο 17' το σκορ ήταν 4-11, στο 21' 5-16, στο 26' 7-24, για να λήξει το ημίχρονο 9-24, με τον Πρωτέα να κυριαρχεί πλήρως. Είναι χαρακτηριστικό μάλιστα πως ο Χαλκίδης έκανε σωρεία αποκρούσεων και μάλιστα σε τετ-α-τετ
κρατώντας το επίπεδο του σκορ σε αυτά τα επίπεδα!!!.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι δεν συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, πατώντας φρένο αλλά και πάλι είχαν τον έλεγχο του ματς με τη διαφορά να αγγίζει τα 19 τέρματα (11-30) στο 38'. Οι γηπεδούχοι με τη βοήθεια και του κόσμου τους κατάφεραν να μειώσουν 17-30 αλλά μέχρι εκεί. Το τελικό 30-43 ήρθε απολύτως φυσιολογικά για μια ομάδα που είναι από τα φαβορί για την άνοδο στην Α1.

ΑΡΙΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ - ΠΡΩΤΕΑΣ ΑΡΤΑΣ 30-43
Τα 5λεπτα: 1-3,3-7,4-10,5-15,7-18,9-24 (ημ.) 11-27,14-30,18-32,23-35,24-38,30-43 (τελ.)
Αρίων Πτολεμαΐδας: Χαλκίδης, Χαραλαμπίδης, Παπαδόπουλος 9, Νικολαΐδης 6, Ακριτίδης, Χινδιρίδης 3, Κωστικίδης, Κράλλης, Μουλάκης, Αγγελίδης 1, Φωλίνας, Μάρκου 6, Χαϊτίδης, Αδάμ 1, Σμίλι.

Πρωτέας: Γεωργαλής, Τσούλος, Κώστας, Τσέλιος Π. 2, Τσέλιος Ν. 1, Τσέλιος Γ. 2, Κατσάνος, Ντάλας 5, Γιολδάσης 6, Κάντσης 10, Βουγιάνοβιτς 8, Μπίζγκα 7, Κολιός 1, Τσάκαλος 1.

Φωτό: e-ptolemeos.gr