Ασπρόμαυρο το ντέρμπι - greekhandball.com

Ασπρόμαυρο το ντέρμπι

Μεγάλη νίκη των νταμπλούχων Ελλάδας με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο για την 5η αγωνιστική της Handball Premier

Για πρώτη φορά μετά από 4,5 χρόνια (30/4/2011) ο ΠΑΟΚ κατάφερε να κερδίσει τον Διομήδη Άργους σε αγώνα κανονικής διάρκειας στην έδρα του.
Ο «δικέφαλος» του Βορρά, παρότι «λαβωμένος», λόγω των γνωστών απουσιών των Αλβανού, Κυπραίου, Κεσίδη, επικράτησε 26-24 με εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο.
Οι «Λύκοι» στο α’ μέρος έλεγχαν τον ρυθμό και με καλή άμυνα είχαν συνεχώς το προβάδισμα το οποίο έφτασε στα τρία γκολ (8-11 28’), ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 9-11.
Το σκηνικό άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο με τον ΠΑΟΚ να κάνει την ανατροπή με τους
Μπουκοβίνα, Παλάσκα, Κοκκώνη να αναλαμβάνουν δράση.
Ο «δικέφαλος» του Βορρά μετέτρεψε το 14-15 (40’) σε 20-15 (45’) με σερί 6-0 και συνολικό επιμέρους σκορ 12-4 μέσα σε 17 λεπτά.
Ο Διομήδης μείωσε επικίνδυνα στο 57’ (23-22) με τον Μυλωνά, πραγματοποιώντας σερί 3-0, αλλά ο αρχηγός των γηπεδούχων με ένα καταπληκτικό γκολ από τα 10 μέτρα και έναν αιφνιδιασμό «σφράγισε» την νίκη που ήρθε τελικά με 26-24.

Stoiximan.gr ΠΑΟΚ- ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ 26-24
Τα πεντάλεπτα: 2-3, 2-4, 5-7, 7-8, 8-9, 9-11 (ημχ), 13-13, 15-15, 21-17, 22-18, 23-20, 26-24
Stoiximan.gr ΠΑΟΚ (Nίκος Γεωργιάδης): Ζάγκας, Αραμπατζής, Παλάσκας 5, Τσίλης 5, Νικολαΐδης, Κοκώνης 7, Τσαμουρίδης, Μπουκοβίνας, Πετρίδης 4, Αλβανός 2, Τσαναξίδης 2, Κωστακίδης 1, Καραγκιοζόπουλος, Τριανταφύλλου, Νάση, Πανιόπουλος.
ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Κοτανίδης, Μεγαλοοικονόμου 2, Καρκαλάτος 2, Κρεμαστιώτης 3, Πασσιάς, Σιαματάς, Κοροβέσης, Άντρεϊτς 1, Ντάσεβιτς 1, Τουνγκελίδης, Σαμαράς 4, Σεϊρεκίδης 3, Μυλωνάς 6, Λοΐζος, Δάσκαλος 1, Παπαδόπουλος 1. Διαιτητές: Μπέτμαν, Τζαφερόπουλος. Δίλεπτα 8-7: Πέναλτι 2/2 – 5/7

MLS Man of the match αναδείχθηκε o Πέτρος Μπουκοβίνας, ο οποίος παρέλαβε από τη χογηγό εταιρία ένα τάμπλετ MLS IQTAb Corona 4G

Φωτό: contra.gr