Εκανε δύσκολη τη ζωή της η Σ.Αραβία, αλλά, κέρδισε στο 59.56 '' - greekhandball.com

Εκανε δύσκολη τη ζωή της η Σ.Αραβία, αλλά, κέρδισε στο 59.56 ''

Με γκολ του Alfardan στο 59.56’’, η Σαουδική Αραβία πέτυχε την πρώτη νίκη της στη διοργάνωση με 28-27 επί της εμφανώς βελτιωμένης και ιδιαίτερα μαχητικής Κούβας.

Οι Σαουδάραβες ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και ήδη από τα 10΄προηγούντο με 9-2 ( με 5 από τα τέρματα τους να σημειώνονται σε κενή εστία…) ενώ έκλεισαν το ημίχρονο με 16-10, μετά την αντίδραση των αντιπάλων τους.

Με πιεστική άμυνα στην επανάληψη και εξαιρετικές επεμβάσεις ( 14 στις 36 με ποσοστό 39% ) από τον τερματοφύλακα της Suarez, η Κούβα ( που έπαιζε από το 39΄ χωρίς τον δραστήριο Curbelo ο οποίος αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για επικίνδυνο παιχνίδι ), έφερε σταδιακά σε δύσκολη θέση την Σαουδική Αραβία που έκανε σειρά από λάθη και στο 40΄ πλησίασε σε 19-17 ενώ ισοφάρισε σε 23-23 στο 52΄.

Στα τελευταία λεπτά πήρε ιδιαίτερα αγωνιώδη χαρακτήρα η αναμέτρηση, με την Σαουδική Αραβία να περνά μπροστά με 25-23 στο 55’, την Κούβα να ισοφαρίζει και πάλι σε 25-25 στο 56.15’’ και το σκορ να είναι 27-27 στο 59.30’΄με την μπάλλα για τους Σαουδάραβες που επωφελήθηκαν από την ψυχραιμία και την αποφασιστικότητα στην εκτέλεση από τον Alfardan στο 59.56’’, παίρνοντας την νίκη με  28-27.

Στα 4 τελευταία δευτερόλεπτα, η Κούβα έκανε δύο προσπάθειες για να σκοράρει, αλλά, στην πρώτη απέκρουσε ο Abualwah και στη δεύτερη υπήρξε μπλοκ πάνω στην προσπάθεια.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ο Alkedhraw της Σαουδικής Αραβίας με 9 τέρματα στο ενεργητικό του, αλλά, από αυτά τα 6 μπήκαν στο α΄ ημίχρονο ενώ στο β΄ λίγο έλειψε με τις ευκαιρίες που έχασε, να αποδειχθεί μοιραίος παίκτης για την ομάδα του.