Ο Ολυμπιακός Κυπελλούχος Ελλάδος ! - greekhandball.com

Ο Ολυμπιακός Κυπελλούχος Ελλάδος !

Δεύτερο τρόπαιο στη σεζόν για τον Ολυμπιακό που μετά το Σούπερ Καπ κατέκτησε και το Κύπελλο Ελλάδος, νικώντας τον Δούκα με 28-27 στην παράταση, στον τελικό της Αγίας Τριάδας στο Ναύπλιο, κατακτώντας το τρίτο τρόπαιο στο θεσμό, στην ιστορία του.

Πολυτιμότερος παίκτης της διοργάνωσης ψηφίσθηκε ομόφωνα ο γκολκίπερ του Ολυμπιακού, Τόμας Μπάουερ, ο οποίος, όπως και στον ημιτελικό με την ΑΕΚ, ήταν εξαιρετικός και μάλιστα στον τελικό είχε και 2 αποκρούσεις πέναλτυ σε εκτελέσεις του Τζηρά.

Πρώτος σκόρερ των ''ερυθρόλευκων''  και του τελικού ο Παπαδόπουλος με 7 γκολ στο ενεργητικό του.

Πολύ καλή προσπάθεια και από τον Δούκα που πάλεψε έως το τέλος για το Κύπελλο, με πρώτο σκόρερ τον Γιάντσα με 6 γκολ. Η αθηναϊκή ομάδα διατηρεί πλέον το ρεκόρ των προκρίσεων σε Final Four και τελικών με 10 και 11 αντίστοιχα.

Μετά το αμφίρροπο ξεκίνημα ( 5-5 στο 12΄ ), ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στο σκορ με 3 τέρματα και στο 27΄το σκορ ήταν 12-9 υπέρ του ενώ το ημίχρονο έληξε με 13-12 μετά την αντίδραση του Δούκα.

Στην επανάληψη, το ματς απέκτησε δραματικό χαρακτήρα ως προς την εξέλιξη του σκορ και στο 40΄το σκορ ήταν 15-15 ενώ με τον Παπαδόπουλο στο 43’ ο Ολυμπιακός πήρε ξανά προβάδισμα δύο τερμάτων (18-16), αλλά, ο Δούκας ισοφάρισε σε 18-18 με τους Γιάντσα και Τζηρά.

Μετά από 10 λεπτά χωρίς γκολ για τον Ολυμπιακό, ο Δομπρής πέτυχε το 19-18 στο 53΄ και στο 56΄ο Δούκας ανέτρεψε τη σε βάρος του ροή του τελικού και προηγήθηκε 21-20 με τον Χαριτωνίδη.

Με προσωπικό γκολ του Πασσιά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 21-21 στο 57’.

Ο Μπάουερ στο 57'32''  έκανε μεγάλη επέμβαση σε πέναλτι του Τζηρά και στην επίθεση του Ολυμπιακού στο 59'14'' ο Παπαδόπουλος έδωσε προβάδισμα στον Ολυμπιακό με το 22-21.

Οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν την τελευταία άμυνα, αλλά ο Μπάγιος έκανε λάθος και μετά το σφύριγμα των διαιτητών δεν άφησε τη μπάλα κάτω, αλλά την έσπρωξε (παρεμπόδιση εκτέλεσης ρίψης) που σύμφωνα με τον κανονισμό επισύρει στα τελευταία 30 δευτερόλεπτα κόκκινη και πέναλτι, απόφαση που πήραν οι διαιτητές αφού συμβουλεύτηκαν το video.

Στο πέναλτι ο Στεφανίτσης νίκησε τον Μπάουερ για το 22-22 και έστειλε το ματς στην παράταση.

Ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά με 25-23 μετά το πρώτο ημίχρονο της παράτασης.

Ο Γιάντσα με ατομική προσπάθεια έκανε το 25-24, ο Μοντόρο απάντησε για το 26-24, ενώ ακολούθησαν άλλα δύο γκολ από Χαριτωνίδη και Παπαδόπουλο για το 27-25 στο 68’και το γκολ του Δομπρή για το 28-26 έδωσε στην ουσία το τρόπαιο στον Ολυμπιακό.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 4-3, 6-5, 9-7, 11-8, 13-12(ημίχρονο), 15-14, 16-16, 18-16, 18-18, 20-21, 22-22 (κ.α.), 25-23, 28-27

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γραμματικός): Κοτανίδης, Νιοκάς 1, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 4, Κανδύλας 1, Μπάγιος 2, Παπαδόπουλος 7, Δομπρής 4, Mπουρζέ, Πασσιάς 2, Μοντόρο 3, Σλαβούλιτσα 2, Οστρούτσκο 1, Γκράτζαν, Μιχαηλίδης, Μπάουερ

ΔΟΥΚΑΣ  (Χαλκίδης): Μποροντάι, Μαρκατάτος, Τζηράς 5, Παγιάτης 1, Τσακουρίδης 1, Παναγιώτου 3, Γερουλάνος 1, Κοβάνης, Ντούνης, Γιαντσα 6, Χαριτωνίδης 5, Γκάτσεβιτς 1, Κολλυρης, Πάνου 1, Δικαιούλιας 1, Στεφανίτσης 2.

Διαιτητές: Νάσκος- Χαρίτσος, Κόκκινη: 60’ Μπάγιος (παρεμπόδιση εκτέλεσης ρίψης στα τελευταία 30 δευτερόλεπτα), Δίλεπτα: 3-4, Πέναλτι: 3/3-4/2.