Τα Γιαννιτσά πήραν σπουδαία νίκη στην Προσοτσάνη ! - greekhandball.com

Τα Γιαννιτσά πήραν σπουδαία νίκη στην Προσοτσάνη !

Προβάδισμα πήρε ο Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών στη διεκδίκηση της ανόδου από την Α2 στην Α1 Εθνική Γυναικών, καθώς, στα πλέϊ οφ κέρδισε εκτός έδρας την Προσοτσάνη με 25-24.

Η ομάδα της Πέλλας έχει πλέον τον πρώτο λόγο για την επάνοδο στη μεγαλύτερη κατηγορία και στα Γιαννιτσά στις 29 Απριλίου, στο δεύτερο ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες θα κριθεί τελεσίδικα σε ποιά χέρια θα πάει το εισιτήριο για την Α1, με τις Ελπίδες Αμυνταίου να είναι 3ες στην βαθμολογία και τον Εθνικό Κοζάνης να έχει αποχωρήσει από τη διαδικασία των πλέϊ οφ για οικονομικούς λόγους.

Στο ημίχρονο η Προσοτσάνη προηγήθηκε με 14-13 ενώ στο 43΄ ήταν μπροστά με 20-18, αλλά, οι φιλοξενούμενες πέρασαν μπροστά με 23-20 στο 50΄ με υπέρ τους σερί 5-0 ενώ οι Δραμινές σκόραραν μόλις μετά από 9 λεπτά, στο 52΄ για το 23-21.

Κράτησε ο Μέγας Αλέξανδρος το προβάδισμα, μάλιστα με διαφορά 3 γκολ ( 25-22 στο 56΄) , μείωσε η Προσοτσάνη σε 25-23 , έκανε η Κυριακίδου το 25-24 στο 59.45'' αλλά, πλέον δεν υπήρχε άλλο χρονικό περιθώριο και η νίκη πήγε στην περισσότερο έμπειρη ομάδα που περιόρισε μάλιστα στο 1 μόλις γκολ το μεγαλύτερο επιθετικό ατού της αντιπάλου της, την Τσιαμουρά.

Τα πεντάλεπτα: 2-0,4-3,6-5,9-9,12-11,14-13 ( ημίχρονο ),15-15,18-16,20-20,20-23,21-24,24-25.

Διαιτητές : Γράψας-Κυριακού.

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ: Τόλιου, Κοπανέλου, Κατσιγιάννη, Αθανασιάδου 1, Μ.Σεβδίλη 9,  Τσιαμουρά 1, Κυριακίδου 3, Σπυρίδου 4, Μελαδίνη, Ζάμπα 5, Χαλβατζή, Καστάρη , Γορδή, Στεφανίδου, Ράμα 1.

Μ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ:  Πυριτίδου, Πατσάνη 5, Αϊβαζίδου, Ανδρονικίδου 5, Πλιόγκα 6, Μαντζίρη,  Τρελοπούλου 1, Αναστασίου 6,  Καραμπατζάκη 2, Τομίδου.

Δίλεπτα : 5-5 , Πέναλτι : 1/0-5/4 .