Με ''Λόρδο Βύρωνα'' στους τελικούς ο Ολυμπιακός, χειροκρότημα και για τον άξιο ΠΑΟΚ ! - greekhandball.com

Ο Ολυμπιακός προκρίθηκε στους τελικούς της Handball Premier χάρη στη δεύτερη νίκη που πέτυχε σε βάρος του ΠΑΟΚ, στην ημιτελική φάση, αυτή τη φορά στη Μίκρα με 19-18.
Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 17-13 στο 49΄, ωστόσο, ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και με σερί 5-0 πέρασε μπροστά με 18-17 στο 56΄.
Ακολούθησαν γκολ από τον Νιοκάς στο 56'55'' και τον Καραμπουρνιώτη στο 59' και διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα ενώ ο ΠΑΟΚ έμεινε δίχως γκολ για τέσσερα λεπτά, καθώς έχασε  πέναλτι στο 57' 02'' (απόκρουση Κοτανίδη σε εκτέλεση του Κουκμίση) ενώ σε νεκρό χρόνο, σε ρίψη του Λαδάκη μετά από φάουλ η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.
Πρώτος σκόρερ του αγώνα και πολύτιμο στήριγμα του Ολυμπιακού ο πολύπειρος Βύρων Παπαδόπουλος που πέτυχε 9 γκολ ενώ ο γκολκίπερ Τόμας Μπάουερ, επίσης ήταν θαυμάσιος στο πρώτο ημίχρονο όταν δέχθηκε μόλις 4 τέρματα.
Ο ΠΑΟΚ στάθηκε περίφημα στην άμυνα, είχε πρώτο σκόρερ τον Λαδάκη με 4 γκολ, αλλά, στα τελευταία λεπτά δεν κατάφερε να σκοράρει και εντέλει γνώρισε την ήττα.

Τα πεντάλεπτα: 0-2, 2-4, 4-6, 5-7, 6-9, 7-10 (ημίχρονο ), 10-12, 11-13, 12-14, 14-17, 17-17, 18-19.
ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκίγκοφ, Δούγιας, Ελευθεριάδης 1, Τσαμουρίδης 1, Νικολαΐδης 2, Παπάζογλου 3, Αποστόλου, Τ. Τριανταφυλλίδης 1, Μοϊσίλοφ, Τσαναξίδης, Κουκμίσης 2, Καβουσανάκης, Δ. Τριανταφυλλίδης 3, Λαδάκης 4, Τζωρτζίνης 1, Γιαβασίδης.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γραμματικός): Κοτανίδης, Νιοκάς 2, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης , Κουτουλογένης, Κανδύλας 1, Μπάγιος, Παπαδόπουλος 9, Δομπρής, Μπουρζέ, Πασσιάς 1, Μοντόρο 2, Σλαβούλιτσα, Οστρούσκο 3, Γκρατζάν, Μπάουερ.
Διαιτητές: Πατιός - Τσιάνας. Δίλεπτα: 3-5. Κόκκινη (Οστρούσκο 56:37 - τρία δίλεπτα). Πέναλτι: 4/2 - 2/1.