Προβάδισμα της ΑΕΚ για πρόκριση στους τελικούς ! - greekhandball.com

Προβάδισμα της ΑΕΚ για πρόκριση στους τελικούς !

Η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα για πρόκριση στους τελικούς της Handball Premier καθώς κέρδισε στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων στη σειρά των ημιτελικών, τον Διομήδη Αργους στο ΟΑΚΑ, με 37-21.

Θα ακολουθήσει η δεύτερη αναμέτρηση του Διομήδη με την ΑΕΚ στη Νέα Κίο, την Κυριακή στις 5 μ.μ. ενώ σημειώνεται ότι προκρίνεται η ομάδα που θα φθάσει στις δύο νίκες.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι ήταν κοντά στο σκορ, με την ΑΕΚ να φθάνει στην ανάπαυλα προηγούμενη με 16-14. Στην επανάληψη, ωστόσο, η Ενωση διεύρυνε τη διαφορά που είχε δημιουργήσει, πέρασε μπροστά με 26-17 στο 45΄ , με 30-18 στο 50'  και επικράτησε με 16 γκολ περισσότερα σε σχέση με εκείνα που σημείωσε ο Διομήδης.

Πήραν χρόνο συμμετοχής όλοι οι παίκτες της ΑΕΚ που είχε πρώτους σκόρερς με 5 γκολ, Λιάπη και Ρογκούλσκι ενώ ο Ασβεστάς έβαλε 6 τέρματα για τον Διομήδη.

Τα πεντάλεπτα : 4-1, 7-3, 8-5, 9-6, 13-11, 16-14 ( ημίχρονο ), 19-14, 23-16, 26-17, 30-18, 34-20, 37-21.

Δίλεπτα :   2-2            Πέναλτυ : 2/2-0/0

Διαιτητές :  Ζήσης-Χαραλαμπίδης

ΑΕΚ :  Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 4, Τικ 2, Μαντάλινιτς 2, Νικολαϊδης 1, Τσέπιτς 3, Αλμέϊδα 2, Ηλιόπουλος 4, Παπαδιονυσίου, Λιάπης 5, Αρσιτς, Σόκολιτς 2, Τσιτόμπι 4, Λέμος 1, Κεδέρης 2, Ρογκούλσκι 5.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ :  Κωστούλας, Τσάκαλος 3, Τσιγαρίδας 1, Μπετζιλαλί 2, Μάνθος 4, Μπεκιάρης , Ζίφκοβιτς 3, Λιόλιος 1, Ασβεστάς 6, Τερλέτσκι, Τζίμπουλας 1, Καϊμακάμης , Τότος, Χατζηκωνσταντίνου, Τσβίγιετιτς, Αντζελιτς.