Με το δεξί οι Νεάνιδες της ΑΕΚ, νίκησαν την Νέα Ιωνία - greekhandball.com

Με το δεξί οι Νεάνιδες της ΑΕΚ, νίκησαν την Νέα Ιωνία

Νικηφόρα πρεμιέρα για την ΑΕΚ με 22-12 επί της Νέας Ιωνίας, στο Καματερό, στην πρεμιέρα της τελικής φάσης του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Νεανίδων.

Στο ημίχρονο η ΑΕΚ είχε το προβάδισμα με 7-4 σε κλειστό και αμφίρροπο παιχνίδι, αλλά, στην επανάληψη ξέφυγε στο σκορ, εδραίωσε διαφορά και έφθασε δίκαια στη νίκη.

Υποδειγματική άμυνα από την Ενωση, καταπληκτική, με 18 αποκρούσεις στο ενεργητικό της, η γκολκίπερ της, Δρουγκίδου.

Τα πεντάλεπτα: 0-3, 0-4, 2-4, 2-5, 3-6, 4-7 ( ημίχρονο ), 4-9, 5-11, 6-14, 9-18, 9-21, 12-22.

Ο.Φ. ΝΕΑΣ ΙΩΝΙΑΣ (Γιάννης Αρβανίτης): Καψάλη, Κουφοπούλου, Γιαννοπούλου 3, Παπαδοπούλου, Μαριμπέλα, Αρβανίτη 1, Λούκου 2, Δεσποτίδου, Μυλωνά 3, Μπόζιου, Μαντζώρου 1, Κοτσιώνη, Παπαγιαννοπούλου, Αγγελίδου 1, Ντεληγιώργη, Γιαννούλα 1.

ΑΕΚ (Γιάννης Ανταλής): Κίτσιου, Μανδαμαδιώτη 1, Ψαριώτη 4, Ζούμα, Κατσίκα 2, Γάσπαρη 1, Παπαϊωάννου 4, Λυτρίβη Τ. 4, Αλβανού, Λυτρίβη Θ., Σαρκίρη, Μπανάση, Καλατζάκη, Μετάει, Δρουγκίδου, Πατρώνη 6.

Διαιτητές: Γερουλάνος Α.-Γερουλάνος Κ., Δίλεπτα: 6-5. Πέναλτι: 3/2-4/3.