Η Νέα Ιωνία κέρδισε τον ΠΑΟΚ, σε 4ο ματς πάει η σειρά των τελικών της Α1 Γυναικών - greekhandball.com

Η Νέα Ιωνία κέρδισε εντός έδρας τον ΠΑΟΚ με 24-20, πέτυχε την πρώτη νίκη της στη σειρά των τελικών της Α1 Εθνικής Γυναικών και πλέον ο Δικέφαλος του Βορρά θα περιμένει την αθηναϊκή ομάδα την Τετάρτη στη Μίκρα, στον τέταρτο τελικό ενώ προηγείται με 2-1.

Για την Νέα Ιωνία, αυτή η νίκη ισοδυναμεί με δυναμική επιστροφή στη διαδικασία διεκδίκησης του τίτλου, με τον ΠΑΟΚ να συνεχίζει να έχει σχετικό προβάδισμα καθώς πλεονεκτεί κατά μία στις νίκες, αλλά, σε αυτό το υψηλό επίπεδο ανάμεσα σε δύο σπουδαίες ομάδες, που είναι εξαιρετικά ανταγωνιστικές, με πολύτιμες γκολκίπερ, όλα είναι ανοιχτά και πιθανά.

Με πρώτη σκόρερ, με 7 τέρματα, την Νικολίνα Κεπεσίδου η ( και πάλι ) πολύ καλή αμυντικά Νέα Ιωνία προηγήθηκε στο ημίχρονο 12-9 και στο 50΄ 20-15 ( με σερί 4-1 από το 16-14 ) ενώ στο 58΄είχαν προβάδισμα με 24-17, στη μεγαλύτερη διαφορά στη διάρκεια της αναμέτρησης.

Καλύτερες σε επίδοση στο σκοράρισμα από τον ΠΑΟΚ, η Σεβδίλη με 6 γκολ και η Μπουράτο με 5.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-3, 5-5, 7-5, 10-8, 12-9 (ημίχρονο ), 14-10, 14-12, 16-14, 20-15, 21-16, 24-20.

ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ  (Μπούνας): Μ. Κεπεσίδου 1, Μανιά, Μουρατίδου, Ανδρίτσου 2, Κοτρώτσιου, Κμίροβα 4, Κρίνιτς 2, Καρέλα, Μακρή, Φράγκου, Ν. Κεπεσίδου 7, Γιαννοπούλου, Ντιμτσούδη, Νταβίντοβιτς 3, Μπόγιανιτς 3, Στουγιαννίδου 2.

ΠΑΟΚ (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 1, Μεντεσίδου, Βράνσιτς 3, Χριστοφόρις, Καπρινιώτη, Σαμολαδά 1, Σεβδίλη 6, Γκόμες, Ζένελι, Μποριζόφσκα 1, Νταμπέφσκα 1, Τομάσεβιτς, Ριμπέιρο, Ζυγούρα 2, Μπουράτο 5.

Διαιτητές: Πατιός - Τσιάνας. Δίλεπτα: 2-2. Κόκκινη: Φράγκου (36:06 - επικίνδυνο παιχνίδι). Πέναλτι: 7/7 - 4/3.