Η ΑΕΚ νίκησε τον Δούκα και τερμάτισε 1η στην κανονική περίοδο ! - greekhandball.com

Η ΑΕΚ νίκησε τον Δούκα και τερμάτισε 1η στην κανονική περίοδο !

Η ΑΕΚ κέρδισε ως τυπικά φιλοξενούμενη στο ΟΑΚΑ τον Δούκα με 37-26 και τερμάτισε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας της Handball Premier στην κανονική διάρκεια της περιόδου.

Ετσι, η Ενωση θα παίξει με πλεονέκτημα έδρας με τον 4ο της βαθμολογίας Διομήδη Αργους, με την πρόκριση να κρίνεται στις δύο νίκες.

Ηδη από το ημίχρονο η ΑΕΚ προηγήθηκε με 22-12 με τον Δούκα, που τερμάτισε 7ος, να ισορροπεί την κατάσταση στην επανάληψη.

Ο Δούκας, ωστόσο, όπως και η ΑΕΚ έχει μπροστά του το Κύπελλο Ελλάδος, όπου θα πάρει μέρος στο Final 4, διεκδικώντας εκτός των άλλων και ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο!

Πριν την έναρξη του αγώνα οι διοικούντες του Δούκα, τίμησαν τον Κώστα Ντούνη για την προσφορά του στον σύλλογο, καθώς, ο έμπειρος αθλητής αποχωρεί από την ενεργό δράση στο τέλος της εφετινής σεζόν.

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 4-7, 6-9, 8-13, 10-17, 12-22 (ημίχρονο ), 13-25, 16-27, 19-28, 21-31, 23-33, 26-37.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Χαλκίδης): Μποροντάϊ, Μαρκατάτος, Μπάτης, Τσακουρίδης 3, Παναγιώτου 2, Κιαρτζίδης, Αναστασίου 3, Ντούνης 4, Γιάντσα 2, Χαριτωνίδης 1, Κοβάνης 2, Γκάσεβιτς 1, Κολλύρης Πάνου, Δικαιούλιας 1, Στεφανίτσης 7.

ΑΕΚ (Αλβανός): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 1, Τικ 1, Ζίβκοβιτς 3, Μαντάλινιτς 6, Τσέπιτς, Αλμέιδα, Ηλιόπουλος 2, Γκολούμποβιτς 2, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης 1, Άρσιτς, Σόκολιτς 1, Τσιτομπί 5, Ρογκούλσκι 5, Κεδέρης 9.

Διαιτητές: Μερτινιάν-Τόλιος. Δίλεπτα: 3-7. Πέναλτι: 5/4-3/2.