Με MVP την Μάγδα, η Νέα Ιωνία στέφθηκε άξια Κυπελλούχος ! - greekhandball.com

Με MVP την Μάγδα, η Νέα Ιωνία στέφθηκε άξια Κυπελλούχος !

Επιστροφή στους τίτλους για την Νέα Ιωνία, μετά το 2018, καθώς νίκησε τον ΠΑΟΚ με 29-23 στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος Γυναικών στην Ηγουμενίτσα και κατέκτησε το 6ο Κύπελλο της ιστορίας της.

Καταπληκτική εμφάνιση από την MVP του τελικού, την τερματοφύλακα και αρχηγό της Νέας Ιωνίας Μάγδα Κεπεσίδου,  με 17/40 επεμβάσεις (43%), εκ των οποίων οι δύο σε πέναλτι!

Συγκριτικά, οι τερματοφύλακες του ΠΑΟΚ Τσικνάκη- Καπρινιώτη είχαν 10/39 αποκρούσεις με ποσοστό 26%.

Βαρόμετρο για την επικράτηση της Νέας Ιωνίας, η απόδοση των περιφερειακών αθλητριών της  Κμίροβα, Κρνιτς και Κεπεσίδου που πέτυχαν 18 γκολ.

Μετά από αμφίρροπο πρώτο μέρος, η Νέα Ιωνία αποσπάσθηκε στο σκορ με 16-12 στο 35΄ και στο 47΄ προηγήθηκε με 23-16.

Με γκολ της Σαμολαδά, ο ΠΑΟΚ πλησίασε σε 23-20 στο 51΄, όμως, Ν.Κεπεσίδου και Κμίροβα έδωσαν και πάλι τον πλήρη έλεγχο στη Νέα Ιωνία, με το 25-20 στο 52΄ και στα τελευταία λεπτά η ομάδα της Θεσσαλονίκης δεν μπόρεσε να πετύχει ανατροπή.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 1-2, 3-4, 7-7, 9-10, 11-13 (ημίχρονο), 12-16, 13-18, 16-22, 19-23, 21-26, 23-29.

ΠΑΟΚ (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 6, Χριστοφόρις, Μεντεσίδου 2, Βράντσιτς, Ζυγούρα 2, Καπρινιώτη, Σαμολαδά 4, Αμβροσιάδου, Σεβδίλη 4, Γκόμες 2, Νταβέφσκα, Ζενέλι, Μποριζόφσκα 2, Ριμπέιρο, Μπουράτο 1.

ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ (Ζιβούλοβιτς): Μ. Κεπεσίδου, Μανιά 2, Μουρατίδου, Ανδρίτσου, Κοτρώτσιου, Κμίροβα 5, Κριντς 8, Καρέλα, Μακρή, Φράγκου, Ντιμτσούδη 1, Ν. Κεπεσίδου 5, Γιαννοπούλου, Νταβίντοβιτς 3, Μπόγιανιτς, Στουγιανίδου 5.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Μπέτμαν, Δίλεπτα: 3-5, Πέναλτι: 6/4-2/2.