Ο ΠΑΟΚ πέρασε νικηφόρα από το ΟΑΚΑ ! - greekhandball.com

Ο ΠΑΟΚ πέρασε νικηφόρα από το ΟΑΚΑ !

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε στο ΟΑΚΑ την ΑΕΚ με 38-27, δείχνοντας καλύτερο αγωνιστικό πρόσωπο στην επανάληψη και φθάνοντας δίκαια στη νίκη, στον αγώνα που πραγματοποιήθηκε για την Α1 Εθνική Γυναικών.

Εως το 25΄ η ΑΕΚ ήταν πλήρως ανταγωνιστική προς τον ΠΑΟΚ, που προηγείτο με 15-13 σε εκείνο το σημείο ενώ στη συνέχεια οι φιλοξενούμενες ξέφυγαν στο σκορ με διαφορά που διευρύνθηκε στα 5 γκολ και έφθασε στα 12 στο 50΄  ( 21-33 ).

Η πολύ καλή άμυνα του ΠΑΟΚ από το 30' έως το 55', όταν δέχθηκε μόλις 9 γκολ, ήταν το στοιχείο που του  έδωσε το σημαντικότερο στήριγμα ώστε να φθάσει στο διπλό.

Με απουσίες αγωνίσθηκαν και οι δύο ομάδες, καθώς, από τον ΠΑΟΚ έλειψε η γκολκίπερ Τσικνάκη και από την ΑΕΚ οι Βραζιλιάνες Μπόργκες-Γκόμες.

Πρώτη σκόρερ του ματς η Μπουλάτοβιτς της ΑΕΚ με 12 γκολ ενώ η Σεβδίλη σκόραρε 11 φορές για τον ΠΑΟΚ.

Τα πεντάλεπτα :  5-4, 6-6, 8-10, 10-13, 13-15, 13-18 ( ημίχρονο ), 15-23, 16-26, 19-29, 21-33, 22-34, 27-38.

Διαιτητές : Βήτας-Σκλαβενίτης.

Δίλεπτα : 2-3, Πέναλτυ : 6/3-6/5

ΑΕΚ :  Κοντοστέργιου, Μάγκου 3, Καραγιάννη, Μανδαμαδιώτη, Φράγκα 2, Ψαριώτη 1, Λεβαντόφσκι 3, Μπουλάτοβιτς 12, Κάτσικα 2, Μανδά 1, Παύλου 2, Λυτρίβη , Μπρεάνου, Ραντούλοβιτς, Παναγιωτίδου 1, Δρουγκίδου.

ΠΑΟΚ : Χατζηπαρασίδου 5, Μεντεσίδου 3, Βράνσιτς 1, Καπρινιώτη, Σαμολαδά 4, Αμβροσιάδου 1, Σεβδίλη 11, Γκόμες, Ζενέλι, Μποριζόφσκα 4, Νταμπέφσκα, Ριμπέϊρο 1, Κριστοφόρις 2, Μπουράτο 6.