Με Τζηρά ο Δούκας έφυγε νικητής από την Εδεσσα - greekhandball.com

Με Τζηρά ο Δούκας έφυγε νικητής από την Εδεσσα

Ο διεθνής εξτρέμ Τζηράς, με 11 γκολ στο ενεργητικό του, έκανε τη διαφορά στην Εδεσσα υπέρ του Δούκα απέναντι στον Αερωπό και ήταν ηγετική φυσιογνωμία στη νίκη της ομάδας του με 31-26 σε παιχνίδια για την 17η αγωνιστική της Handball Premier.

Ηδη από το ημίχρονο ο Δούκας προηγήθηκε με 14-9 ενώ στο δεύτερο μέρος έφθασε να έχει προβάδισμα ακόμα και με 9 γκολ ( 21-12 στο 40΄) και η αντεπίθεση των γηπεδούχων, με τον Μποκάρεφ να σημειώνει συνολικά 9 τέρματα, δεν τελεσφόρησε, αν και πλησίασαν στα 3 γκολ ( 27-24 στο 55΄).

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-5, 5-7, 7-10, 8-13, 9-14 (ημίχρονο), 11-17, 12-21, 16-23, 19-25, 24-27, 26-31.

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ  (Τούτσης): Κωστακίδης 6, Τσέλιος 1, Γιοβάνοβιτς, Μήγγας 1, Τοτίδης, Κράλλης, Σεμεντσένκο 2, Μπούτκαρης, Βέρεμτσουκ, Κουκουτσίδης 4, Μποκάρεφ 9, Νέλσον, Γιαννούσης, Μπούλκιν 3, Γεωργαλής, Παπαγιάννης.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Χαλκίδης): Μποροντάι, Παγιάτης 4, Μαρκατάτος 1, Τζηράς 11, Μπατής, Τσακουρίδης 3, Παναγιώτου 2, Γερουλάνος 1, Αναστασίου 4, Γιάντσα 3, Χαριτωνίδης, Κοβάνης, Κολλύρης, Πάνου, Δικαούλιας 1, Στεφανίτσης 1.

Διαιτητές: Νάσκος - Χαρίτσος. Δίλεπτα:  4-4. Πέναλτι: 3/2-6/4