Νικηφόρο ντεμπούτο για τις Βραζιλιάνες της ΑΕΚ ! - greekhandball.com

Νικηφόρο ντεμπούτο για τις Βραζιλιάνες της ΑΕΚ !

Στο ντεμπούτο των Βραζιλιάνων Γκόμες και Λεβαντόφσκι, αλλά, χωρίς τη συμπατριώτισα τους Μπόργκες που αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού, η ΑΕΚ κέρδισε με 32-23 τον Κορυδαλλό, σε αναμέτρηση για την Α1 Εθνική Γυναικών, στο ΟΑΚΑ.

Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με την ΑΕΚ προηγούμενη με 15-8 ενώ οι φιλοξενούμενες πλησίασαν σε 21-16 στο 45΄ , με τις ''κιτρινόμαυρες'' να απαντούν με αμεσότητα και να σφραγίζουν την δίκαιη νίκη τους.

Η Μπουλάτοβιτς έβαλε 9 γκολ για την ΑΕΚ, όσα και η Σουάρες για τον Κορυδαλλό και οι δύο αθλήτριες ήταν οι πρώτες σκόρερς του αγώνα.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-1, 7-2, 9-3, 12-15, 15-8 ( ημίχρονο), 16-11, 18-13, 21-16, 24-17, 26-19, 32-23.

ΑΕΚ : Καραγιάννη, Μανδαμαδιώτη, Φράγκα 3, Ψαριώτη 3, Λεβαντόφσκι 3, Κουτροδήμου, Μπουλάτοβιτς 9, Κατσίκα 4, Γκόμες 5, Μανδά, Παύλου, Λυτρίβη, Μπρεάνου, Ραντούλοβιτς, Παναγιωτίδου 2, Πατρώνη 3.

ΑΟΑΟΔ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ (Μαρία Αγγελάκου): Παπουτσή, Σουάρες 9, Μαυρογεώργη Ν. 2, Σίτογλου, Μαυρογεώργη Ζ., Μπλας, Σαββαλάκη Α. 2, Μαυρογεώργη Δ., Σαββαλάκη Δ., Πασχαλούδη, Διακογιάννη 7, Μανιά, Ταβλαρίδη 3, Παρεσόγλου.

Διαιτητές: Καρυδάκης-Γιακαλής. Δίλεπτα: 6-6. Αποβολές: 1-0. Πέναλτι: 9/8-5/4