Οι ''μπέμπηδες'' της Αξιούπολης είχαν Ρήγα στο μανίκι τους... - greekhandball.com

Οι ''μπέμπηδες'' της Αξιούπολης είχαν Ρήγα στο μανίκι τους...

Σπουδαίας σημασίας νίκη για τον Αλέξανδρο Αξιούπολης στη Μίκρα σε βάρος του Αρη Θεσσαλονίκης με 30-26, για το πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής.

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν ζωηρά αντανακλαστικά μετά την ήττα στο γήπεδο τους από τον Αρχέλαο Κατερίνης και ενισχυμένοι με τους νεοαποκτηθέντες Μεϊμαρίδη και Τζιάκη, έφθασαν στην επιτυχία υπό την καθοδήγηση του Ρήγα Παπαρήγα που αυτή την φορά είδε το καλό πρόσωπο της ομάδας του.

Στο ημίχρονο η Αξιούπολη προηγείτο με 15-11 ενώ η διαφορά έφθασε έως και τα 9 τέρματα ( στο 50΄), με ατού την καλή άμυνα και τις αντεπιθέσεις, απέναντι στον Αρη που πάλεψε μέχρι το τέλος, ωστόσο, δεν μπόρεσε να πλησιάσει περισσότερο από το τελικό 26-30.

Πρώτος σκόρερ του παιχνιδιού ο Κέφαλος της Αξιούπολης με 8 τέρματα  ενώ τον ακολούθησε ένας άλλος νεαρός συμπαίκτης του, ο Τουλκερίδης με 7.

Τα πεντάλεπτα :  3-2, 3-4, 5-7, 8-10, 9-13, 11-15 ( ημίχρονο ), 13-17, 14-21, 15-21, 17-26, 20-27, 26-30.

Διαιτητές : Παπούλιας-Θεοδοσίου.

Δίλεπτα : 5-3, Πέναλτυ : 5/3-6/5.

ΑΡΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ :  Τζέλη 6, Μπουλούκης 1, Πούλκος, Βολιώτης, Ψωμαθιανός 6, Γιαβρόγλου 1,  Παπαστεργίου, Χαραλαμπάκης , Μπρόϊκος, Αχίλιας, Καραβασίλης 5, Μούρτζινος 1, Τσαγκαράκης 4, Τσόχας 2.

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΞΙΟΥΠΟΛΗΣ : Ιωαννίδης, Καρακασίδης, Στεφανίδης, Καραγιάννης, Παπαρίδης, Καϊσίδης, Κέφαλος 8, Τουλκερίδης 7, Καραγιάννης, Δημολάρης 1, Τζιάκης 3, Παπαρήγας 4, Γουβιανάκης 2, Δ.Κουρούπης, Λ.Κουρούπης 5, Καραπεϊδης.