Νικητής ο Φοίβος σε αγώνα που ανεβάζει το χάντμπολ - greekhandball.com

Νικητής ο Φοίβος σε αγώνα που ανεβάζει το χάντμπολ

Με 30-24, μετά από πολύ όμορφο και ποιοτικό παιχνίδι, νίκησε ο Φοίβος Συκεών τον Αλέξανδρο Αξιούπολης, για την Α2 Εθνική Ανδρών, στις Συκεές.

Στο πρώτο μέρος, οι φιλοξενούμενοι  προηγήθηκαν 13-10 ενώ στο ξεκίνημα της επανάληψης διεύρυναν την υπέρ τους διαφορά στα 5 γκολ με 15-10. Ωστόσο, από το 45΄ και έπειτα, ο Φοίβος αντέδρασε και με σερί 9-2, χάρη στην υπεροχή του σε εμπειρία και στις περισσότερες λύσεις που είχε.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Αξιούπολη δεν πέτυχε να μπεί και πάλι μπροστά στο σκορ, ο Φοίβος είχε τον έλεγχο και εντέλει κέρδισε δίκαια.

Συγχαρητήρια αξίζουν και στις δύο ομάδες ενώ είναι χαρακτηριστική η αθλητοπρέπεια της Αξιούπολης που συνεχάρη τον αντίπαλο της για την νίκη του, του ευχήθηκε τα καλύτερα και τον ευχαρίστησε θερμά για '' την άψογη φιλοξενία ''.

Τα πεντάλεπτα: 1-2,4-5,6-7,8-10,10-11,10-13 ( ημίχρονο ),12-16,15-17,19-18,20-18,24-19,30-24.

Διαιτητές : Νάσκος-Παπούλιας

ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ:  Στανκίδης, Κούλαλης, Μαρκατάτος 2, Πατσιάς 1, Δεληζάνος 2, Μουταφίδης 1, Παντικίδης 4, Ατσίμοβιτς 5, Δέλιας, Κουβράκης 7, Μαντάς 1, Τζιάκης 1, Φώτογλου 2, Βραχιολίδης 1, Σιούλης 3, Γιαννακίδης.

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΞΙΟΥΠΟΛΗΣ: Ιωαννίδης, Καρακασίδης, Στεφανίδης, Παπαρήγας 2, Καραγιάννης 2, Τσορλίνης 3, Τουλκερίδης 4, Δημολλάρης 5, Λ.Κουρούπης 5, Παπαρίδης, Καραπείδης, Κέφαλος 3, Καισίδης, Δ.Κουρούπης, Ιωαννίδης, Δουλουμπάκας.

Δίλεπτα : 4-2 , Πέναλτι : 1/1-3/2